Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
706.189
1.76%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı

  Bilim insanları, bir grup yaşlı yetişkin üzerinde yaptıkları deneylerde, biyolojik yaşlanma sürecini başarıyla tersine çevirdiklerini iddia etti.
  • Haber Merkezi
  • 21.11.2020 - 07:21
  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı

  İsrailli bilim insanları, biyolojik yaşlanma sürecini tersine çevirmek için bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada 64 yaşın üzerindeki 35 yetişkin kullanıldı.

  OKSİJEN TEDAVİSİ KULLANILDI

  Türünün ilk örneği olan çalışmada, Tel Aviv Üniversitesi ve Shamir Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, biyolojik yaşlanmanın iki ana göstergesini, yani telomer uzunluğunu ve yaşlanan hücre birikimini tersine çevirmek için bir çeşit oksijen tedavisi kullandı.

  İnsan bedeni yaşlandıkça telomerlerin (kromozomların sonunda bulunan koruyucu başlıklar) boyu kısalır. Eski ve arızalı yaşlanmış hücrelerin sayısında artış yaşanır.

  64 yaşın üzerindeki 35 yetişkinin katıldığı klinik araştırma, Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) adı verilen yöntemin, yaşlanma sürecinin bu iki karakteristik özelliğinin bozulmasını önleyip önleyemeyeceğini anlamaya çalıştı.

  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı #1

  90 DAKİKA BOYUNCA SAF OKSİJENE MARUZ BIRAKILDILAR

  Denekler basınçlı bir odaya yerleştirildi ve üç ay boyunca haftada 5 gün olmak üzere günde 90 dakika boyunca saf oksijene maruz bırakıldı.

  Araştırmanın sonunda bilim insanları, katılımcılarım telomerlerinin uzunluğunun ortalama yüzde 20 oranında arttığını ve yaşlanmış hücrelerinin yüzde 37'ye kadar azaldığını bildirdi.

  Araştırmacıların belirttiğine göre bu, bedenlerinin hücresel seviyesinin 25 yıl öncesine eşdeğer.

  Tel Aviv Üniversitesi'ndeki tıp fakültesiyle Sagol School of Neuroscience'da (Sagol Nörobilim Okulu) profesör ve araştırmanın eş yazar olan Shai Efrati "Telomer kısalması, yaşlanmanın biyolojisinin 'Kutsal Kasesi' olarak görüldüğü için, telomer uzamasını sağlama umuduyla birçok farmakolojik ve çevresel müdahale geniş ölçüde araştırılmaktadır" dedi ve devam etti:

  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı #2

  "YENİ BİR ANLAYIŞIN TEMELİNİ SUNUYOR"

  “Bu benzersiz HBOT protokolleri sırasında ve sonrasında telomer uzunluğunda görülen bu önemli gelişme, bilim camiasına, yaşlanmanın gerçekten de temel hücresel biyolojik seviyede hedef alınıp tersine çevrilebileceği konusunda yeni bir anlayışın temelini sunuyor.”

  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı #3

  ANA FİKİR YAŞLANMANIN HASTALIK OLDUĞU

  Bu, ortalama yaşam süresini artırmayı ve hatta insanların daha genç görünmesiyle hissetmesini sağlamayı amaçlayan radikal bir takım yaşlanma karşıtı tedavilerin en sonuncusu.

  Tedavilerdeki ana fikir, yaşlanmanın bir hastalık olduğu ve tıpkı diğer hastalıklar gibi tedavi edilebileceği.

  İsrailli bilim insanları, yaşlanma sürecini tersine çevirmeyi başardıklarını açıkladı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir