Euro
10.0647
0.81%
Dolar
8.3404
0.42%
Altın
478.75
0.47%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
399.100
-9.73%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak

  Çılgın İtalyan cerrahın kafa nakli projesine olur diyen Rus, gelecek yıl 36 saat sürecek ameliyatla kafasını sağlam bir vücuda naklettirecek
  • 09.04.2015 - 09:13
  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak

  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak #1

  Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, dünyanın ilk vücut nakli operasyonuna gönüllü oldu. Doğuştan gelen bir kas hastalığı olan 30 yaşındaki Rus, insan kafasının sağlıklı bir vücuda nakledilebileceğini öne süren İtalyan cerrah Sergio Canavero’ya güveninin tam olduğunu söyledi.

  MALİYET 29 MİLYON LİRA

  Ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını değerlendirmek istediğini vurgulayan Spiridonov, operasyonun gelecek yıl gerçekleşmesini ümit ettiğini belirtti. Canavero ve Spiridonov’un şu ana kadar sadece internet üzerinden iletişim kurdukları, ikilinin yakın zamanda bir araya gelmeyi planladığı kaydedildi. Yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen operasyonun 11.2 milyon dolara (yaklaşık 29 milyon lira) mal olacağı hesaplanıyor.

  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak #2

  OMURİLİKLERİ YAPIŞTIRILACAK

  Donör vücudun, beyin ölümü gerçekleşmiş, sağlıklı bir kişiden gelmesi gerekiyor. Canavero, operasyon sırasında hastanın ve donör vücudun kesilen omuriliklerinin ‘polietilen glikol’ adlı yapıştırıcı benzeri maddeyle birleştirileceğini söylüyor.

  150 DOKTOR GÖREV ALACAK

  Kasların ve damarların dikilmesinin ardından hasta 4 haftalık bir koma dönemine sokulacak. Bu sayede vücut iyileşme sürecindeyken hasta başını oynatamayacak. İtalyan cerrah, yaklaşık 150 doktor ve hemşirenin kullanılması beklenen operasyon için şu ana kadar gerekli finansmanı sağlayamadı.

  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak #3

  UZMANLAR "MÜMKÜN DEĞİL" DİYOR

  Birçok doktor ve tıp uzmanı, kafa naklinin halen mümkün olmadığını savunuyor. Rus Valeri’nin vücudu hiç işlev görmüyor. İtalyan cerrahın projesi için olur diyen Valeri, ölmeden çalışan bir vücut sahibi olmak istiyor. Valerinin başı başka vücuda takılacak.

  İtalyan cerrah dünyanın ilk kafa naklini yapacak #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir