İzmir'de yeni doğan Aras bebeğin yaşam savaşı

11 Ekim'de İzmir'de Taner ve Naile Baştürk çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Aras bebekte, nefes darlığı ve vücut morarmaları görüldü.

Yakınları tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Aras, yeni doğan yoğun bakımında tedavi altına aldı.

HASTALIĞI TESPİT EDİLDİ

Entübe edilen Aras uygulanan tedavilere olumlu yanıt vermeyince hastanenin çocuk kardiyoloji servisinden yardım istendi. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Karaçelik tarafından muayene edilen ve kalp ekokardiyografisi (EKO) çekilen Aras'ın toplardamar vasıtasıyla akciğerlerden gelen temiz kanının kalbin sol kulakçığına ulaşmadığı belirlendi.

4 TOPLARDAMAR KALBİNE BAĞLANDI

Açık kalp ameliyatına alınan bebeğin 4 toplardamarı, operasyonla kalbe bağlandı. Yeni doğan yoğun bakım servisindeki tedavisinin ardından rahat nefes almaya başlayan Aras bebeğin sağlığına kavuşması ailesi ve doktorlarını mutlu etti.

İzmir'de yeni doğan Aras bebeğin yaşam savaşı

ERKEN MÜDAHALE HAYAT KURTARDI

Doç. Dr. Mustafa Karaçelik, Aras bebeği yaşatmak için zamana karşı yarıştıklarını belirtti. Aras bebeğe çok riskli bir ameliyat yaptıklarını anlatan Karaçelik, şunları belirtti:

"Kalbe temiz kan getiren 4 toplardamar var. Yaptığımız kontrolde bu damarların kalbe ulaşmadığını belirledik. Bu temiz kan başka bir damar yolu oluşturup diyaframı geçip karaciğerin altından ana toplar damara dökülüyordu. Temiz kanın gitmesi gereken yer, sol kulakçık ama başka bir yoldan yine sağ kulakçığa dönüyordu. Döküldüğü yerde bir darlık oluştuğu için acil şartlarda ameliyat yaptık. 48 dakika süren ameliyatla kalbin sol kulakçığına 4 toplardamarı bağladık. Yaptığımız ameliyat sayesinde Aras'ın kalbine temiz kan ulaşmaya başladı. Erken müdahale edilmeseydi kandaki oksijen oranı düşeceği için böbrek yetmezliği, beyninde ve kalbinde hasar oluşabilirdi."

İzmir'de yeni doğan Aras bebeğin yaşam savaşı

"ARAS GÜÇLÜYMÜŞ, SAVAŞTI VE KAZANDI"

Baba Taner Baştürk de yaşadıkları süreçte Aras'ı kaybetmekten çok korktuklarını söyledi.

Doktorların Aras'ı yaşatmak için büyük çaba harcadığını anlatan Baştürk, "İyi ki bu hastaneye geldik. Ameliyatı başarılı geçti. Bir hafta gibi kısa bir sürede bebeğimiz kendini topladı. Yaklaşık 10 gündür bebeğimi görememiştim. Sanki hiç ameliyat olmamış gibi. Aras güçlüymüş direndi, savaştı ve kazandı." dedi.

İzmir'de yeni doğan Aras bebeğin yaşam savaşı

İzmir'de yeni doğan Aras bebeğin yaşam savaşı