Petrol
88.74
4.23%
Euro
18.1823
0.25%
Dolar
18.5432
0.22%
Altın
1.011
2.33%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.200
1.61%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  İzmir'de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu

  İzmir'de yaklaşık 3 yıl önce lenfoma kanseri tanısı koyulan Deniz Işık, göreceği kemoterapi öncesinde doktorunun “Embriyolarını dondurtabilirsin” önerisine uyunca hayalleri de gerçek oldu.
  • İHA
  • 24.02.2021 - 09:33
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 10:07
  İzmir'de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu

  İzmir’de oturan, bir havayolları şirketinde kabin amiri olan 38 yaşındaki Deniz Işık ile pilot eşi 36 yaşındaki Onur Işık, hayatın sürprizlerle dolu olduğu gerçeğini son 3 yılda yaşadıkları acı tatlı örneklerle bir kez öğrendi.

  İlk kötü sürpriz, nişanlı oldukları 2017 Ekim’de Deniz Işık’ın kolunda bir kitle fark edip doktora gitmesiyle yaşandı.

  LENFOMA TANISI KOYULDU

  Önce önemsemediği kitlenin büyümesi üzerine Kent Hastanesinde Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü’le başvuran Deniz Işık’a, non hodgkin lenfoma (deri lenfoması) tanısı koyuldu.

  Prof. Dr. Kadıköylü, hastasına kemoterapi alması gerektiğini, ilerde anne olmak istiyorsa kemoterapinin doğurganlığını olumsuz etkileyebileceğini söyledi ve tedavi öncesi yumurta ya da embriyo dondurtma işlemini önerdi.

  Işık, Kadıköylü’nün önermesi üzerine Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Opr. Dr. Dilek Aslan ile görüştü. Dondurulmuş embriyo ile anne olabileceğini öğrenen Işık çifti, 6 Kasım 2017’de nikah masasına oturdu.

  İzmir de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu #1

  EMBRİYO DONDURUP KEMOTERAPİYE BAŞLADI

  Aynı yıl 8 Kasım’da embriyo dondurulurken, ardından kemoterapi süreci başladı. Deniz Işık 6 kür kemoterapi aldı. Tedaviye tam yanıt veren Deniz Işık, eşi Onur Işık’la birlikte göğüs gerdikleri zor günleri geride bıraktı. Genç kadın, Prof. Dr. Kadıköylü’nün “İyileştiniz” demesi üzerine bu kez Opr. Dr. Dilek Aslan’ın kapısını çaldı ve dondurulmuş embriyo 20 Mayıs 2019’da transfer edildi.

  TEDAVİNİN ARDINDAN ANNE OLDU

  Dondurulmuş embriyodan gebelik sağlanırken Deniz Işık, hamileliğini Kent Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Namık Demir’in kontrolünde geçirdi. Deniz Işık, 2 Şubat 2020 tarihinde normal doğumla oğlu Aslan Leon’u dünyaya getirerek, annelik hayaline kavuştu.

  İzmir de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu #2

  "ÇOK ŞÜKÜR GÜZEL SONUÇ ALDIK"

  Deniz Işık, duygularını şöyle dile getirdi: “Gürhan Bey ileride anne olmak istiyorsam kemoterapinin kısırlık riskine karşı ya yumurta ya embriyo dondurtmamı önerdi. O zamana kadar böyle bir uygulamayı bilmiyordum. Öncelikle Gürhan Bey'e çok teşekkür ediyorum. Eğer söylemeseydi o günkü kötü moralle aklıma böyle bir şey gelmezdi. Hemen tüp bebek merkezine indik. Yumurta donduracaktık. Embriyo sadece evli çiftlere yapılıyormuş, embriyo dondurulursa şans daha yüksek oluyormuş. Öyle olunca evrakları tamamlayıp evlendik, ardından embriyo dondurduk. Bizim için hem meşakkatli hem de heyecan verici bir süreçti. Çünkü hastalıktan önce de en çok istediğim şey anne olmaktı. Bana bu şansı verdikleri için hepsine çok çok teşekkür ediyorum.Tedavim bitti, kendimi toparladıktan sonra hayalimi gerçekleştirmek için embriyo transferi yapıldı. Çok şükür güzel sonuç aldık, yaklaşık 20 gün önce doğum yaptım.

  İzmir de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu #3

  Emeği geçen herkese, Kent Hastanesi doktorlarına çok teşekkür ediyorum. Artık tamamen iyileştim, kontrollerim devam ediyor. Bebeğimin de sağlık durumu çok iyi. Çocukları çok seviyordum. Anne olmayı çok istiyordum. Onu kucağıma ilk andığım an böyle bir ağır tedavi sürecinin ardından paha biçilmez bir duyguydu. Çünkü çocuğum olmayabilirdi. Eğer embriyo dondurma olayı söylenmeseydi anne olamayacaktım. Bu güzel duyguyu tadamayacaktım. Artık Aslan var. Kollarımda, 20 gündür hayatımda. Her gün yaşadığım her an için, aldığım her nefes için, onunla olduğum her an için şükrediyorum.”

  İzmir de kanseri yenen kadın, embriyo dondurma ile anne oldu #4


  Görüş Bildir