Euro
15.2263
-0.40%
Dolar
13.6311
0.30%
Altın
794.3080
-0.04%
Borsa
1968
0.87%
Bitcoin
504.861
-2.73%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Kalp ameliyatı öncesinde Kovid-19 aşısını ihmal etmeyin

  Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden, pandemi döneminde kalp ameliyatlarında dikkat edilen hususlara dikkat çekti.
  • İHA
  • 15.10.2021 - 14:56
  • Güncelleme : 16.10.2021 - 13:34
  Kalp ameliyatı öncesinde Kovid-19 aşısını ihmal etmeyin

  Pandemi dönemiyle birlikte kronik rahatsızlıkların ya da uygulanan tedavilerin planlaması koronavirüse göre şekilleniyor. Kişinin virüsü geçirip geçirmemiş olması, aşı uygulamasına dahil olması, aşı olduysa kaç doz olduğu tedavinin en önemli belirleyici faktörleri haline geldi.

  Özellikle kronik rahatsızlığı olanların ameliyat durumu halinde aşı olarak antikor üretmeleri tedaviyi doğrudan etkiliyor. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden, kalp ameliyatlarından önce koronavirüs aşılarının tamamlanması gerektiğini tavsiye ederek önemli uyarılarda bulundu.

  Kalp ameliyatı öncesinde Kovid-19 aşısını ihmal etmeyin #1

  PLANLAMALAR KOVİD-19’A GÖRE YAPILIYOR

  Prof. Dr. Güden, ameliyat planlanmadan önce hastalara ilk olarak Kovid-19 geçirip geçirmediğinin sorulduğunu belirterek, “Eğer 3 ay içinde hasta koronavirüs geçirdiyse ameliyatı erteliyoruz. Mesela hiç akciğer tutulumu olmayan, aşı yaptırmış, koronavirüsü nezle veya grip gibi atlatmışsa o zaman ameliyat için 1 ay bekliyoruz. Ama akciğer tutulumu olanlarda ki bunları da tomografide görüyoruz, en az 3 ay bekliyoruz. Tabii 3 ay bekleyemeyecek olan, kardiyolojik açıdan hayati riski bulunan hastalarda tüm tedbirleri alarak ona göre ameliyat ediyoruz.” dedi.

  Kalp ameliyatı öncesinde Kovid-19 aşısını ihmal etmeyin #2

  “AMELİYATTAN 1 AY SONRA İKİNCİ DOZ UYGULANABİLİR”

  Prof. Dr. Güden, koronavirüs aşılarıyla ilgili de şöyle konuştu: “Ameliyat olan hastalarımızın içinde aşı olamayacak çok az kişi var. Bunların da çok özellikli durumları olması gerekiyor ki onda da kardiyolojiye gidip, kalp yönünden başka bir şey var mı baktırıyoruz. Yoksa biz ameliyat ettiğimiz tüm hastalara, Sağlık Bakanlığı’nın da direktifleri doğrultusunda aşı olmalarını tavsiye ediyoruz. Eğer hastalar aşı olmadıysa ameliyattan en az 1 ay önce veya ameliyattan en az 1 ay sonra aşı olmalarını istiyoruz. Bazı hastalar ilk dozu olduktan sonra ameliyat oluyor, böyle bir durumda ikinci doz için ameliyattan 1 ay sonrasının daha uygun olduğunu söylüyoruz. Bazen de ameliyatı bekleyebilecek hastaları, 2 dozu tamamlandıktan bir ay sonra ameliyat ediyoruz.”


  Görüş Bildir