Petrol
76.48
-0.89%
Euro
19.6795
0.47%
Dolar
18.6441
0.06%
Altın
1.072
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.598
2.41%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum

    Bazı durumlar siz farkında bile olmadan kan şekeri seviyenizi yükseltiyor olabilir. İşte günlük hayatta dikkat etmeniz gereken kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum.
    • Özel İçerik
    • 28.05.2021 - 17:14
    • Güncelleme : 28.05.2021 - 17:18
    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum

    Kan şekeri yükselmelerini zaman zaman herkes yaşar. Ancak sürekli gelişen yüksek kan şekeri, sayısız rahatsız edici belirtiyi ortaya çıkarabilir.

    Diyabet riski, kan şekeri artışlarının uzun vadeli bir sonucudur ve giderek yaygınlaşan artan bir sağlık sorunudur. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre diyabetli insanların yüzde 25'i diyabeti olduğunu bile bilmiyor.

    Kan şekerini yükseltebilecek günlük şeyleri bilmek, şeker kontrolünü yapmanızı daha kolay hale getirebilir. İşte kaçınacağınız belirli tetikleyiciler ve uzun vadeli sağlığınızı daha iyi korumanıza yardımcı olacak 12 durum.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #1

    YEMEK SEÇİMİ

    Kan şekeri artışının ana suçlularından biri karbonhidrat bakımından zengin gıdalardır. Bunun nedeni, sindirildikten sonra karbonhidratların glikoza dönüşerek kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olmasıdır.

    Ek olarak kan şekeri artışlarına birincil katkıda genellikle bol miktarda ilave şeker ve tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalar bulunur. İnsanlar genellikle besin etiketlerini okurken başarısız olurlar ve bu da normal kan şekeri seviyelerini büyük ölçüde etkileyen gıdaların tüketilmesine neden olur. İşlenmiş gıdalar genellikle ilave şeker içerirler ve glisemik indeksleri (kan şekerini yükseltme hızı) genellikle çok yüksektir. Bu yüzden işlenmiş gıdaların tüketimi ani kan şekeri artışlarına ve ani üşülere neden olur.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #2

    KAHVALTIYI ATLAMAK

    Yemek seçiminin dışında kan şekeri artışlarından kaçınmamıza yardımcı olabilecek şeyler de var. Her sabah yapacağınız sağlıklı bir kahvaltı, gün içinde şeker artışlarından kaçınmanızı sağlayabilir. Araştırmalar, insanların kahvaltıyı atladığında, kan şekeri seviyelerinde tüm gün artışların olabileceğini gösteremektedir.Araştırmacılar, bu uzun artışların nedeninin, kahvaltıyı atlamanın insülin üreten pankreas işlevi üzerindeki olumsuz etkisi olduğunu söylüyor.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #3

    STRES

    Günlük kan şekeri artışlarından kaçınmanın bir başka yolu da stresi azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Fiziksel veya zihinsel etkenler sonucu oluşan stres, kan şekerini artırır. Bunun nedeni, stresli olduğumuzda vücudumuzun kortizol hormonunu salmasıdır.

    Uzmanlara göre, kortizol hormonu arttığında, vücudumuz insüline karşı daha az duyarlı hale gelir, bu da kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesini ve korunmasını bozar. Bu nedenle, hayatımızdaki zihinsel ve fiziksel stresi azaltmaya çalışarak, kan şekeri artış seviyelerini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #4

    YAPAY TATLANDIRICILAR

    Yapay tatlandırıcılar, yüksek kan şekerinin sinsi bir suçlusudur. Sertifikalı Yapay tatlandırıcılar genel olarak şekerden uzak durmanın harika bir yolu olarak düşünülür ancak, çalışmalar kan şekerini yükseltme yeteneğine sahip olduklarını göstermiştir. Kan şekerini yükseltmenin haricinde yapay tatlandırıcılar, sağklığa çeşitli yönlerden zarar verebilirler.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #5

    SOĞUK ALGINLIĞI

    Soğuk algınlığı sırasında vücudun bir enfeksiyonla savaşırken yaşadığı bağışıklık ve hormon değişiklikleri kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #6

    DİŞ ETİ HASTALIĞI

    Diş eti hastalıkları da soğuk algınlığına benzer bir tepkiye neden olur ve özellikle zaten şeker hastalığınız varsa kan şekeri seviyelerinin adeta uçmasına yol açar.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #7

    BAZI İLAÇLAR

    Kortikosteroidler (kortizol hormonuna benzer steroid yapıda ilaçlar) gibi bazı ilaçlar, kan şekerinde önemli bir artışa neden olabilir. Ayrıca bazı akne ilaçları, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, hipertansiyon tedavisinde kullanılan beta blokerler ve statinler de kan şekerini artırabilir.

    Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları almak inanılmaz derecede önemlidir, ancak aşırı yan etki yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla ilacınızı değiştirmek için konuşabilirsiniz.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #8

    UYKU EKSİKLİĞİ

    Biz uyurken beynimiz gün içinde doğal olarak biriken toksinleri temizler. Uyku eksikliğinin ise tam tersi bir etkisi vardır. Gecede altı saatten az uyku, glikoz toleransının kaybolmasına ve bunun sonucunda kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #9

    SUSUZLUK

    Susuz kalma, yüksek vazopressin (bir antidiüretik hormon) nedeniyle kan şekerinde ani artışlara neden olabilir. Araştırmalar, daha yüksek vazopressin seviyelerinin kan şekeri artışlarına yol açabileceğini göstermektedir.

    Yeterli su alımı vücudunuzdaki her sistemin işlevini korur. Su alımı, sadece kan şekeri değil, sağlığın tüm yönleri için önemlidir.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #10

    KAHVE

    Sıcak bir kahve ne kadar harika olursa olsun, faydalarının yanında dezavantajları ile birlikte gelir. Tatlandırıcı olmasa bile kahve, kafeine duyarlı kişilerde kan şekeri düzeylerini yükseltebilir. Sağlıklı beslenmede ilk kural her şeyin ölçülü olmasıdır. Bir dahaki sefere kahvenizi yudumlarken, daha sonra nasıl hissettiğinizi görmek için kendinizi kontrol edin. Yüksek kan şekeri belirtileri yaşıyorsanız, kafeini azaltmanın zamanı gelmiş olabilir.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #11

    ADET GÖRME

    Adet döngüsü olan biriyseniz, adet döneminiz kan şekeri artışlarınızla bağlantılı olabilir. Adet dönemleri, değişen hormon seviyeleri nedeniyle kan şekerinin değişmesine neden olabilir, ancak bu kişiye göre değişir. Adet döngünüz sırasında kan şekeri yükselmeleri yaşarsanız, bu listedeki şeker artışını şiddetlendirebilecek diğer faktörlerin farkında olmak dengesizliği gidermeye yardımcı olacaktır.

    Kan şekerinizi yükseltebilecek 12 durum #12

    VÜCUT AĞRILARI

    Ağrılar, vücudunuzu strese sokan bir şeydir. Kortizol seviyeleri üzerindeki dikkate değer bir etki oluşturur. Bu nedenle vücut ağrıları, kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir.


    Görüş Bildir