Euro
10.3249
-0.09%
Dolar
8.6437
-0.07%
Altın
495.73
0.19%
Borsa
1.403
-0.49%
Bitcoin
294.920
8.56%
27ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 27 C

  Koronavirüs çocuklarda MIS-C hastalığını tetikliyor

  Koronavirüs enfeksiyonu geçiren çocuklarda MIS-C belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Fikri Demir, ebeveynlere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.
  • İHA
  • 06.06.2021 - 15:00
  Koronavirüs çocuklarda MIS-C hastalığını tetikliyor

  Koronavirüs enfeksiyonu çocuklarda erişkinlerden daha hafif seyir göstermesine rağmen daha önce sağlıklı olan çocuklarda nadiren ciddi durumlara yol açabiliyor.

  Koronavirüsün kalp kası iltihabı miyokardit ve birçok organla birlikte kalbi de tutabilen iltihabi durumla karakterize olan MIS-C hastalığına neden olabileceğini söyleyen Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Fikri Demir, miyokarditin tek başına görülebileceği gibi MIS-C’nin kalp tutulumuyla birliktelik de kendini gösterebileceğini belirterek ebeveynlere önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

  Koronavirüs çocuklarda MIS-C hastalığını tetikliyor #1

  6 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR

  Hastalık adını Türkçeye çocuklarda gözlenen, birden çok organı tutabilen iltihabi durum olarak çevrilebilecek İngilizce ifadenin baş harflerinden almıştır ‘Multisystem Inflammatory Syndrome in Children’. Tipik olarak koronavirüs enfeksiyonundan 3-6 hafta sonra ortaya çıkar. Belirtisiz koronavirüs enfeksiyonu geçirenlerde de görülebilir. Genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda ve genç erişkinlerde gözlenir.

  Hastalık ortaya çıktığında vücutta virüs bulunmaz. Sadece daha önce koronavirüs enfeksiyonunun geçirildiğini gösteren testlerde pozitiflik saptanır. Bu hastalığın bütün organlarda görülebilen damar duvarı iltihabı ve koronavirüs tarafından aşırı uyarılmış bağışıklık yanıtından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bulguları, uzun yıllardır bilinen Kawasaki hastalığına benzediği için MIS-C başlangıçta Kawasaki benzeri hastalık olarak adlandırılmıştır.

  Koronavirüs çocuklarda MIS-C hastalığını tetikliyor #2

  MIS-C BELİRTİLERİNE DİKKAT

  MIS-C hastalığı deri, göz, kemik iliği, kalp, böbrek, akciğer, beyin, mide ve bağırsaklar etkilenebiliyor. Bu organlardan en az ikisinin etkilenmesi beklenir. Tutulan organlarla ilişkili kan değerlerinde ve yaygın iltihap göstergesi olan kan değerlerinde anormallikler gözlenir.

  Hastalığın belirtileri tutulan organa göre değişiklik gösterir. Hastaların çoğunda birkaç gün süren yüksek ateş vardır. Beraberinde halsizlik, uykuya meyil, düşkün görünüm, şiddetli karın ağrısı, kusma, ishal, gözlerde kızarıklık, ciltte döküntü, ağız içinde lezyonlar, el, ayak parmaklarında kızarıklık ve soyulma, nefes almada zorluk, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve baş ağrısı görülebilir. Şiddetli karın ağrısı nedeniyle apandisit zannedilerek ameliyat edilen çocuklar vardır.

  MIS-C’de kalp tutulumu olmak zorunda değildir. Tutulum olursa miyokardit, kalp kapağı, kalp zarı ve kalbi besleyen koroner damarların iltihabıyla kendini gösterebilir. Kalp tutulumu olduğunda göğüs ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, ödem, kalp yetersizliği, kan basıncında düşüklük, şok tablosu ve nadiren ölüm gözlenebilir. Bu belirtilerin olmaması kalp tutulumunun olmadığı anlamına gelmez. Bu yüzden MIS-C ön tanısı alan bütün hastalar çocuk kardiyolojisi uzmanlarınca kalp tutulumu açısından değerlendirilirler.

  MIS-C tanısı konulan çocuklar hastaneye yatırılarak tedavi edilirler. Hastalık koronavirüs enfeksiyonu sonrası geliştiğinden bizi koronavirüsten koruyan maske 2 yaş üstü çocuklarda, mesafe, temizlik ve aşılanma gibi önlemler MIS-C’den korunmada da yararlı olabilir. Önümüzdeki dönemlerde koronavirüs aşısının 12 yaş üstü çocuklara uygulanması planlanmaktadır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir