Euro
15.1162
-2.64%
Dolar
13.3218
-2.56%
Altın
765.41
-1.71%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
779.540
4.31%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüs geçiren hastaların en az 4'te birinin, teşhisin ardından bir süre zihinsel problemler yaşamaya devam ettiği açıklandı.
  • AA
  • 26.10.2021 - 05:38
  • Güncelleme : 26.10.2021 - 08:24

  Koronavirüsün insan vücudunda meydana getirdiği kalıcı hasarlardan birinin de zihinsel sorunlara neden olduğu tespit edildi.

  HASTALARIN YÜZDE 24'Ü UZUN KOVİD'İ YAŞIYOR

  New York'taki Mount Sinai hastanelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırma, hastaların yüzde 24'ünün "uzun kovid" olarak tanımlanan semptomları gösterdiğini ve iyileştikten aylar sonra sağlık sorunları yaşamaya devam ettiğini gösterdi.

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor #1

  AYLAR SÜREN ZİHİNSEL PROBLEMLER

  Araştırma, bu hastaların hafıza, çoklu görevleri yerine getirme, düşünme hızı ve dikkat sağlama gibi zihinsel becerilerde yaşadıkları sorunların, teşhisin ardından 7 aydan fazla devam ettiğini açığa çıkarttı.

  YENİ HATIRA YOK, ESKİLERİ DE YİTİRİYOR

  Hastaların yaşadığı en yaygın sorunun, yeni hatıralar yaratamamak ve eski hatıraları geri çağıramamak olduğu da vurgulandı.

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor #2

  YAŞLA YA DA HASTALIĞIN ŞİDDETİYLE ALAKASI YOK

  Araştırmanın yazarları, uzun süreli zihinsel problemlerin, hastaların yaşları ve hastalığın şiddeti ile bağlantısının bulunmadığını belirterek, zihinsel beceri testlerinin, hastaların yaşından bağımsız olarak Kovid-19 bakımının standardı haline getirilmesini önerdi.

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor #3

  HAFİF GEÇİRENLER DE ZİHİNSEL SORUNLAR YAŞIYOR

  Amerikan NBC kanalına konuşan Northwestern Tıp Merkezi yetkilisi Dr. Igor Koralnik, "Araştırma sonuçları, bizim sahada gördüğümüz durumu doğruluyor. Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatanlarda da hastalığı hafif geçirenlerde de zihinsel problemler görülüyor." ifadesini kullandı.

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor #4

  KORONAVİRÜS SONRASI BİLİNMEZLİK

  Koralnik, hastalığı hafif geçiren gençlerde bu problemlerin neden ortaya çıktığını ve ne zaman iyileşeceklerini bilmediklerini, ancak bazı hastaların zihinsel problemleri nedeniyle kendilerine bakamayacak duruma geldiklerini dile getirdi.

  Koronavirüs geçirenlerin dörtte biri zihinsel sorunlar yaşıyor #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir