Kulak memenizde bu çizgilerden varsa dikkat! Ölümün habercisi olabilir…

memenizde bulunan ve Frank Çizgisi olarak adlandırılan çizgi, kalbinizde bir sorun olduğunun ya da olabileceğinin işareti olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kulak memesi üzerindeki görünür dış kıvrım ile atardamarlarınızın içinde plak biriktiğini gösteriyor. 40'tan fazla çalışma, kulağın bu özelliği ile artmış damar sertliği arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Frank çizgisi kulakta tragus dediğimiz yapıdan kulak memesine doğru çapraz 45 derecelik açıda farklı varyantları bulunan bir kırışıklıktır. Birçok araştırma sonucunda Frank Çizgisi ile kalp hastalığı arasında bağlantılar olduğu kanıtlanmıştır.

Frank çizgisinin farklı seviyeleri bulunuyor;

  • Grade 1 - Kırışıklık
  • Grade 2a - Yüzeysel bir çizgi
  • Grade 2b - Kırışıklık kulak lobunun yüzde 50'sini aşmış durumda
  • Grade 3 - Derin ve kulağı baştan sona kadar ayıran çizgi
  • Dikkat edilmese de birçok kişide bu çizgi bulunuyor. Özellikle 40 yaş üstü kişilerde tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

İsrail’de yapılan bir araştırma sonucunda kalp ve damar hastalığı için hastaneye başvuran kişilerde, inme geçirenlerin yüzde 73.2'sinde, beyne kan akışıyla ilgili problem yaşayan hastaların ise yüzde 88.6’sında Frank Çizgisi saptandı.

Halk TV'de yer alan habere göre; yapılan birçok çalışmada Frank Çizgisi’nin kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili olduğu kanıtlandı. Ayrıca bu çizginin uzunluğu, derinliği gibi özelliklerinin de damar sağlığı konusunda ipucu verdiği düşünülüyor.

Doktora başvurun

Kırışıklık genellikle 45 derecelik bir açı oluşturuyor ve çapraz olarak geriye doğru uzanıyor. Kulak memesindeki kırışık her zaman kalp hastalığı belirtisi olmasa da uzmanlar, bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyor.

Felç nedeniyle hastaneye yatırılan yaklaşık 250 hastanın gözlemlendiği başka bir çalışmada, yaklaşık yüzde 80'inin kulak memelerinde çapraz bir kırışık olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, kulak ve kalp arasındaki yukarıda belirtilen gizemli bağlantının nereden geldiğinden emin değil. Bir açıklama, kalp kası ve kulak memesinin aynı genetik materyali barındırdığı ve doğrudan birbiriyle ilişkili olduğunu söylüyor. Diğer bir bakış açısına göre ise kulak kırışıklıkları damar hastalıklarından kaynaklanabilecek bir cilt dejenerasyonu türü.