Petrol
114.62
0.33%
Euro
16.66
2.58%
Dolar
15.85
2.01%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2392
0.06%
Bitcoin
488.136
3.02%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Mobilyadaki kanser tehlikesine TSE'den önlem

  TSE, kanser, solunum ve sinir sistemi hastalıklarına neden olan formaldehit'in mobilya ve ahşap malzemelerde bulunma miktarını sınırlamak için E1'den sonra E0 belgelendirmesine de başladı.
  • 27.08.2014 - 14:16
  Mobilyadaki kanser tehlikesine TSE'den önlem

  Mobilyadaki kanser tehlikesine TSE den önlem #1

  Mobilya ve ahşap esaslı levhalardan formaldehit gazı salınımı tehlikesine karşı geçen yıl E1 belgelendirmesine başlayan TSE, bu alandaki standartları yükseltti. Halk sağlığını tehdit eden kanserojen madde içeren mobilyalardan sızan formaldehit gazının salınımını önlemek için daha sıkı önlemler alan TSE, bu yıl da E0 belgelendirmesine geçti.

  22 FİRMAYA E1 2 FİRMAYA E0 BELGESİ VERİLDİ

  Ahşap mobilyalarda ve parkelerde kullanılan formaldehitin ürünlerde bulunma miktarının, E1 ve E0 belgelendirmesiyle sağlığa zarar vermeyecek düzeye indirilmesini hedefleyen TSE, söz konusu maddenin salınımına yönelik E0 belgelendirme işlemlerini Ürün Belgelendirme Merkez Başkanlığı bünyesinde yürütüyor.

  Avrupa ülkelerinde formaldehit miktarında E0 belgesi, bir üst seviye olarak kabul ediliyor. Uzun süredir bu konuda çalışmalarını sürdüren TSE, bu yıl 22 firmaya E1, 2 firmaya ise E0 belgesi verdi.

  Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, mobilya ve ahşap esaslı levhalarda kullanılan, tutkal, boya ve verniklerden zamanla ayrışan formaldehit gazı, insan sağlığına olumsuz etki eden kanserojen kimyasal maddeler içeriyor.WHO tarafından kanserojen madde olarak tanımlanan, ahşap mobilyalarda ve parkelerde kullanılan "formaldehit"in salınımı, özellikle zamanlarının büyük kısmını kapalı ortamlarda geçiren çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre evlerde kullanılan mobilyalardan kaynaklanan formaldehit salınımı çocuklarda lösemi hastalığına yol açabiliyor. Mobilyaların saldığı formaldehit maddesi kanserin yanı sıra solunum ve sinir siteminde de ciddi rahatsızlıklara neden oluyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir