Euro
10.077
-0.02%
Dolar
8.5513
-0.15%
Altın
495.38
-0.43%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
276.235
0.02%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Musluk suyunun eve geliş süreci

  Evinizde her gün elinizi yıkadığınız suyun hangi aşamalardan geçtiğini hiç merak ettiniz mi? 7 maddede bu süreci anlattık...
  • Haber Merkezi
  • 31.05.2017 - 14:30
  Musluk suyunun eve geliş süreci

  * Su; bir göl, ırmak ya da barajdan alınır. Çevresindeki araziden süzülerek geldiği için; pislik, zararlı bakteriler, metaller, kimyasal maddeler ya da suya kötü bir tat, görüntü veya koku verebilecek maddeler içerebilir.

  * Pislik ve kum taneleri çökeltilir ve su elekten geçirilir.

  * Su, klorlanması için bir tankla akıtılır. Klor, sudaki bakterileri öldürür; hayvanlardan ya da bitkilerden gelen küçük organik maddeleri de parçalar.

  Musluk suyunun eve geliş süreci #1

  * Su bir sonraki aşamada bir katılaştırma deposuna girer. Orada içindeki katı parçacıkları yok etmek için suya alüminyum sülfat ve bazı başka kimyasal maddeler eklenir. Parçacıklar suyun yüzeyinde kalır ve dışarı atılır.

  * Bir karbon filtresi, kötü tadı ve kokuyu giderir. Büyük su arıtma tesislerinde karbon, katılaştırma deposunda eklenir ve sonra çıkarılır.

  Musluk suyunun eve geliş süreci #2

  * Su, 'hızlı kum süzgecinden' geçer. Bu bir kat çakılın üzerinde yaklaşık 75 cm'lik iri taneli kum tabakasının olduğu bir süzgeçtir. Bu süzgeçten geçen suyun içindeki kalan bütün parçacıklar temizlenir.

  * Böylece temiz su elde edilir ve evlere gönderilir.

  Ülkemizde henüz her şehirde olmasa da, birçok şehirde musluktan su içilebilir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir