Petrol
104.97
2.04%
Euro
17.4649
-0.01%
Dolar
17.0097
0.21%
Altın
968.69
0.61%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.923
0.84%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Obezite tedavisinde vitamin değerleri önemli

  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, fazla kilolarından kurtulmak için cerrahi yöntemlere başvuran hastalara uyarılarda bulundu.
  • DHA
  • 19.02.2021 - 11:49
  • Güncelleme : 19.02.2021 - 12:25
  Obezite tedavisinde vitamin değerleri önemli

  Obezite cerrahisi başta tüp mide olmak üzere gittikçe daha sık yapılan bir cerrahi işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, hem ameliyatın tehlike arz etmemesi hem de ameliyat sonrası yaşam kalitesinin bozulmaması için bu tür ameliyat olacak hastaların, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, çağın sağlık sorunu haline gelen obezitenin diyabet, yağlı karaciğer, hipertansiyon, inme, kanser, insülin direnci, uyku apnesi gibi hastalıklardan sorumlu tutulduğunu hatırlattı.

  Obezite tedavisinde vitamin değerleri önemli #1

  HANGİ DEĞERLERE BAKILMALI

  Prof. Dr. Bahçeci, hastalara ameliyat öncesi ve sonrasında yapılması gereken tetkikler konusunda da şu bilgileri verdi: “Ameliyat öncesi (preoperatif) değerlendirmede; hemoglobin dahil tam kan sayımı, ferritin, folik asid ve vitamin B12,  25-hidroksivitamin D3, kalsiyum, paratiroid hormon, hemoglobin A1c (HbA1c), ipid profili, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri yapılmalıdır. Yine kuşkulanıldığında vitamin A, çinko, bakır ve selenyum düzeyleri de ölçülmeli ve cerrahi girişim öncesi bunlarda bir eksiklik saptanırsa mutlaka tedavi edilmelidir. Yine ameliyat sonrası yani postoperatif dönmede tüm hastalarda oluşabilecek eksiklikleri belirlemek, komplikasyon gelişimini önlemek ve besin ihtiyaçlarını sağlamak için hayat boyu takip şarttır. Hastalar bunlara dikkat ettikleri ölçüde sağlıklı ve kaliteli bir hayat süreceklerdir.”

  Cerrahi işlemden 3, 6 ve 12 ay sonra ve daha sonra yılda 1 kez yapılması gereken testler hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Bahçeci, “Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, tam kan sayımı, serum ferritin düzeyinin ölçümü, serum folik asid, vitamin B12, vitamin D ve kalsiyum düzeylerinin ölçümü, vitamin A, vitamin E ve vitamin K1 düzeyleri girişim sonrası ya da eksiklik semptomları varsa düzenli aralıklarla ölçülmelidir. Gereğinde çinko, bakır ve selenyum düzeyleri de ölçülmelidir. Bariyatrik cerrahi girişime giden hastalarda ağır tiyamin (vitamin B1) eksikliği akılda tutulmalıdır. Eksiklikten kuşkulanılırsa ağızdan ya da damardan (İV) tedavi gecikmeden yapılmalıdır.” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir