Euro
13.967
-0.3%
Dolar
12.3629
-0.05%
Altın
710.98
-0.29%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
727.694
3.34%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Çocuklarda böbrek taşına dikkat

  Ülkemizde çocukluk çağında sık rastlanılan böbrek taşı rahatsızlığına önlem olarak neler yapılabilir?
  • 15.09.2014 - 11:48
  Çocuklarda böbrek taşına dikkat

  Çocuklarda böbrek taşına dikkat #1

  Sağlıklı bir insanda,normal olarak bel hizasında karın boşluğunun arka sağ ve sol tarafında iki böbrek bulunmaktadır. Böbreklerimiz hayati görevleri olan, çok önemli organlarımız arasındadır. Kanı süzer, idrarı oluşturur ve idrar vasıtasıyla zararlı atık maddeleri vücuttan atarlar. Kalsiyum ve fosfor dengesini düzenlerler. Çocukluk çağında böbrek dokusunda ve idrar yollarında çeşitli hastalıklar çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de taş oluşumudur. Ülkemizde çocukluk çağında böbrek taşına sık rastlanmaktadır.

  Türkiyede Böbrek taşı hastalarının %17'si çocuklar

  Ülkemizde görülen böbrek taşı hastalarının %17'si çocuklardan oluşuyor, bu oran Avrupa'da çok daha düşük. Metabolik bozukluklar, idrar yolları ve böbreklere ait yapısal bozukluklar olduğunda taşların tekrarlama olasılığı da artıyor. Bu konuda bilgi aldığımız Biosan sorumlu hekimi uzman Dr.Okan Gökhan şöyle diyor "Böbrek veya idrar yollarında taş saptanan her çocuğa mutlaka metabolik değerlendirme yapılmalıdır. Değerlendirme, tedavi ve takip açısından çocukluk çağı taş hastalığı çocuk doktoru, çocuk nefroloğu ve çocuk ürologlarının işbirliğini gerektirir. Tüm değerlendirmeler sonrası bebek ve çocuk hastalarda şok dalgalarının küçük bir alana odaklanması ve çevre dokuların zarar görmesi engellenerek tedavi edilebilir. Tedavinin ultrason eşliğinde yapılması bebek ve çocuk hastaların radyasyona maruz kalmasını önler. 4 yaşın altındaki çocuklarda ise anestezi uygulamasını tercih ediyoruz. Taş kırma operasyonu tercih edecek hastalar muhakkak cihazın küçük odaklı olduğundan emin olmalı ve çocuklarını tecrübeli ellere teslim etmelidir"

  Tekrarlayan İdrar yolu enfeksiyonu taş habercisi olabilir

  Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşı habercisi olabilir. Özellikle ebeveynlerin bu konuda çok duyarlı olmaları gerekiyor. Okul öncesi çocuklarda huzursuzluk, huysuzluk, ayaklarını karnına çekerek cenin pozisyonuda ağlamalar, karın ağrısı tespit ettiğinizde hemen konusunda uzman bir hekime başvurmalısınız

  Anneler dikkat; Çocuklarda taş oluşumunu önlemek için

  Böbrek taşları oluşumunu önlemek için en önemli faktör bol su tüketimi. Özellikle çocukların günlük yaşamlarında harcadıkları enerji ve su kaybı düşünüldüğünde, yetişkinlere oranla daha yüksek. Bu nedenle konunun uzmanı Biosan sorumlu hekimi uzman Dr Okan Gökhan'a  göre çocuklar için alınması gereken miktarlar şöyle;

  1-3 yaş arasındaki çocuklar: 1.3 litre
  4-8 yaş arasındaki çocuklar: 1.4 litre
  9-13 yaş arasındaki çocuklar: 2.1 litre kızlar / 2.4 litre erkekler
  14-18 yaş arasındaki çocuklar: 2.3 litre kızlar / 3.3 litre erkekler

  TOP OYNAMAK KOŞMAK ZIPLAMAK YANLIŞ DEĞİL

  Biyosan sorumlu hekimi uzman Dr Okan Gökhan'a  göre, çok küçük boyuttaki böbrek taşlarını düşürmek için koşan, zıplayan, ip atlayan, voleybol, basketbol oynayan, koşu bandında yürüyen kişi aslında çok yanlış bir şey yapmıyor ve aslında taş düşmesini kolaylaştırıyor.Bunlardan sakınmamak gerek.

  Türk nüfusun %5'inde taş var

  Özellikle Ortadoğu ülkelerine bakıldığında,son zamanlarda taş oluşumunda büyük miktarda artış olduğu gözlenmektedir.Bunun yiyecek alışkanlıklarındaki toplumsal seçimlerin farkı kadar, taş belirleme tekonojilerinin geldiği düzeyde etkendir.Artık ilerleyen teknoloji ile hastalık çok başında belirlenebilmektedir.

  BÖBREK TAŞINDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

  Günde en az 3 litre su için. Yaz aylarında ise 3 litreden fazla su içmeye gayret edin.Bol miktarda kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Süt ve sütlü besinleri; çay ve kakao gibi içecekleri; çikolata, ıspanak ve maydanoz gibi yiyecekleri; kuru yemişleri ve aşırı C vitaminini kısıtlayın.D vitamini takviyesi alırken doktora danışınAnçuez, sardalya ve sakatat gibi ürik asit seviyelerini arttıran yiyecekleri yemeyin.Düşük proteinli diyet uygulayarak vücudunuzdaki ürik asit miktarını sınırlayın.İçeriğinde kalsiyum bulunan mide asidini giderici ilaçları alırken dikkatli olunGünde 3 gramdan fazla olmamak kaydıyla tuz alımını kısıtlayın.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir