Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşıları Hindistan varyantına karşı etkili

İngiltere, iki aşının koronavirüsün Hindistan varyantına karşı etkisini inceledi.

Halk Sağlığı Kurumu (PHE), 5 Nisan-15 Mayıs'ta kayıtlara B.1.617.2 ismiyle geçen Hindistan varyantının görüldüğü 1054 vakada koronavirüs aşılarının etkilerini mercek altına aldı.

KORUMA ORANLARI BELLİ OLDU

Buna göre, ikinci dozun uygulanmasından 2 hafta sonra Pfizer-BioNTech aşısı Hindistan varyantından kaynaklı belirtili hastalıkları önlemede yüzde 88, Oxford-AstraZeneca aşısı ise yüzde 66 etkili oldu.

Her iki aşının Hindistan varyantına karşı etkinlik oranı ilk dozun uygulanmasından 3 hafta sonra yüzde 33'e düştü.

Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşıları Hindistan varyantına karşı etkili

"YENİ VARYANTLARDAN KORUNMAK İÇİN ÖNEMLİ"

Sağlık Bakanı Mart Hancock, araştırmanın sonuçlarının uyguladıkları koronavirüs aşılama programının insanların hayatını kurtarmada etkili olduğunu kanıtladığını kaydetti.

Hancock, ülkede aşılanan 20 milyondan fazla kişinin Hindistan varyantına karşı da korunduğunu, aşının ikinci dozunu yaptırmanın yeni varyantlardan korunmak için önemli olduğunu belirtti.

"HER İKİ DOZU YAPTIRMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

PHE Aşılama Birimi Başkanı Mary Ramsay, her iki aşının iki dozunun uygulanmasının Hindistan varyantına karşı korunmada güvence sağladığını kaydetti.

Ramsay, koronavirüs aşılarının hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede daha da etkili olmasını beklediklerini, mevcut veya ortaya çıkacak tüm varyantlara karşı üst seviyede bir koruma sağlanması için aşının her iki dozunu yaptırmanın "hayati önem" taşıdığını ifade etti.

Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşıları Hindistan varyantına karşı etkili

İNGİLTERE'NİN AŞILAMA KARNESİ

İngiltere'de koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 37 milyon 726 bin 924'e yükselirken, bunlardan 22 milyon 71 bin 497'sine ikinci doz uygulandı.

Ülkede, 8 Aralık'ta başlayan koronavirüs aşılama programıyla 60 yaş üstündeki 13 bin can kaybının ve 30 binin üstünde kişinin hastaneye yatışının önlendiği tahmin ediliyor.