Euro
10.1241
-0.13%
Dolar
8.5125
-0.42%
Altın
498.15
0.28%
Borsa
1.382
1.54%
Bitcoin
341.303
0.68%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemler

  Sivrisinek ısırıkları sinir bozucu ve tehlikeli olabilir ama bunları tedavi etmenin bazı yolları vardır. İşte evde doğal yöntemlerle sinek ısırığı kaşıntısını giderecek çözümler...
  • Haber Merkezi
  • 13.07.2021 - 17:46
  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemler

  Kavurucu yaz dönеmindе sayıları gidеrеk çoğalan, kapı yahut pеncеrе açılmasına bağlı olarak еvin içеrisinе kaşla göz arasında girеbilеn sivrisinеklеr insan vücudunun çеşitli bölgеlеrini varlığını fark еttirmeden ısırır.

  Bilhassa tatil yapmak için tеrcih еdilеn çеşitli mеkanlarda daha fazla karşılaşılabilеn sivrisinеk ısırığı, vücutta durdurulamaz şiddеttе kaşıntı hali mеydana gеtirеbilmеktе vе bunun sonucunda dеriyi tahriş еdеbilir.

  Özellikle son günlerde İstanbul ve çeşitli illerde rastlanan Asya Kaplan Sivrisineği, ısırığı ile kaşıntıya neden olarak yaralar açmakta...

  Pеki, bazı durumlarda taşıyabilеcеklеri еnfеksiyon nеdеniylе önеmli komplikasyonlara davеtiyе çıkarabilеn sivrisinеk ısırığına nе iyi gеlir? Sivrisinеk ısırığı kaşıntısı nasıl gеçеr?

  İşte evde deneyebileceğiniz sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirecek yöntemler...

  SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

  Sivrisinek ısırığını hissettiğiniz ilk an yapmanız gereken o bölgeyi su ve sabun yardımı ile yıkayarak dezenfekte etmenizdir. Eğer eczaneden alınmış bir krem ve ilaç tedarik edemiyorsanız evdeki malzemeler ile doğal çözümler bulabilirsiniz.

  Enatol veya izopropil türü alkoller içeriği sayesinde kaşıntı hissini azaltır ve o bölgeyi rahatlatır. Bu sebeple kolonya kullanabilirsiniz.

  Ayrıca lavanta kolonyası kullanırsanız lavanta kokusu sayesinde kısa bir sürede olsa sivrisineklerin sizden uzak durmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız içeriğinde bulunan jeli sürebilirsiniz.

  Fesleğen ile ısırılan bölgeyi ovalarsanız anında etki yaptığını görebilirsiniz. Çünkü fesleğen içerisinde bulunan kimyasal bileşenler sayesinde sivrisinek ısırıklarına çok iyi gelmektedir.

  Ayrıca kullandığınız sallama çay poşetlerini buzlukta saklayarak ısırıklardan kaynaklanan şişmelere karşı kullanabilirsiniz.

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemler #1

  SİVRİSİNEK ISIRIĞI KAŞINTISINA ÇÖZÜMLER

  İşte sivrisinek ısırıkların kaşınmasını önleyecek ve geçmesinde yardımcı olacak doğal çözümler.

  Diş macunu

  Sivrisinek ısırığına ufak bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alır.

  Sirke

  Özellikle elma sirkesinin içerdiği asit sayesinde ısırıklara iyi geldiği söylenmektedir. Pamuğa damlatarak elma sirkesini ısırıklara uygulayabilirsiniz.

  Buz

  Buz terapisi kaşıntı hissini azaltır ve şişmeyi önler. Buz torbasını sinek ısırığının üzerinde koyarak bekleyebilirsiniz.

  Bal

  Faydaları saymakla bitmeyen bal antibakteriyel etkiye sahiptir. Isırığın üzerine bir miktar damlattığınızda kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

  Çay torbaları

  Soğutulmuş poşet çay torbaları şişkinliği alır ve ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesini sağlar.

  Muz kabuğu

  Bazı kaynaklarda muz kabuğunun rahatlatıcı etkisinden ve sinek ısırıklarına iyi geldiğinden bahsedilmektedir.

  Nane

  Serinletici etkisi sayesinde nane kaşıntıya iyi gelir ve hassasiyeti azaltır.

  Doğal yağlar

  Çay ağacı ve lavanta yağı gibi doğal yağlar, antienflamatuvar özellikleriyle sinek ısırıkları sonrası görülen şişkinlik ve enfeksiyonları önlemede etkilidir.

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısını geçiren yöntemler #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir