Euro
15.5455
0.06%
Dolar
13.75
0.23%
Altın
786.32
-0.03%
Borsa
1.921
0.54%
Bitcoin
690.300
-5.27%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Uyku hapları Alzheimer riskini artırıyor

  uykusuzluk ve anksiyeteye karşı kullanılan bazı ilaçların Alzheimer’a bağlı bunama riskini yüzde 51’e kadar artırabileceği tespit edildi.
  • 15.09.2014 - 15:29
  Uyku hapları Alzheimer riskini artırıyor

  Uyku hapları Alzheimer riskini artırıyor #1

  Fransa Bordeaux ve Kanada Montreal Üniversite'sindeki bilim adamları tarafından yapılan ortak araştırmada, uykusuzluk ve anksiyeteye karşı kullanılan bazı ilaçların uzun süreli kullanımının Alzheimer'a bağlı bunama riskini yüzde 51'e kadar artırabileceği tespit edildi. İçinde benzodiyazepin etken maddesi bulunan bu ilaçların kullanım süresine bağlı olarak beyin fonksiyonlarındaki tahribatın artabileceğini belirtildi.1769 Alzheimer hastası ile 7 binden fazla sağlıklı kişinin verilerin incelendiği araştırma sonucunda, uyku haplarının en fazla üç ay kullanılması tavsiyesinde bulunuldu. 6 yıl süren araştırmalar, benzodiyazepin maddesi içerin ilaçların beyin fonksiyonlarını bozduğunu ve yaşlıların kesinlikle kullanmaması gerektiğini gösterdi.

  "UYKU İLAÇLARI, DEPRESYON VE KANSER TÜRLERİNE SEBEP OLABİLİYOR"

  Uzman Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli "İlaçlar uyku sırasında hafızanın pekiştirilmesini olumsuz etkileyebilir ve bu da ilerde Alzheimer'ın ortaya çıkmasına neden olabilir" dedi. Bunların araştırılması gerektiğine dikkat çeken Sürmeli "Uyku bozukluklarında kullanılan bu tür benzodiyazepin içeren hipnotik ilaçların uzun süreli kullanımının depresyon yaptığı; sigaranın ölümcüllüğü kadar ölüme neden olabildiği ve bazı kanser çeşitlerine sebep olduğu da bilinmekte" açıklamalarında bulundu.

  Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi uyku ilaçlarının normalde bir aydan fazla verilmesini tavsiye etmediğini belirten Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli, "Eğer bir aydan fazla verilirse normal uyku döngüsünün tekrar beyinde çalışmasını engellendiği biliniyor. Akademi, uyku bozukluğunda ilaçsız ve yan etkisi olmayan Biofeedback tedavisini tavsiye etmektedir" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir