Euro
15.2138
-0.48%
Dolar
13.6276
0.28%
Altın
786.0160
-1.08%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
500.657
-4.61%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Uzmanından 'sahte içki' uyarısı: Öldürmezse kör ediyor

  Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Karaarslan, yılbaşı gecelerinde kullanımı artan alkol konusunda kaçak ve sahte üretimlere dikkat çekti.
  • DHA
  • 30.12.2020 - 09:33
  • Güncelleme : 30.12.2020 - 10:18
  Uzmanından 'sahte içki' uyarısı: Öldürmezse kör ediyor

  Metil alkolün kullanıldığı, merdiven altı yerlerde üretilen içkilerin tüketimiyle birlikte kasım ayından yıl sonuna kadar 104 kişi yaşamını yitirdi.

  Ani koma ve ölümlere neden olan sahte içki kullanımında, vücutta da kalıcı hasarlar olduğu uzmanlarca vurgulandı.

  "ANİ KÖRLÜKLER YAŞANIYOR"

  Çok ciddi göz problemleri yaşandığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cüneyt Karaarslan, "Bunlardan en sık karşılaştığımız, metil alkol kullanımına bağlı olarak gelişen ani körlüklerdir. Bu ani körlükler birkaç saat içinde de gelişebiliyor, 36 saat içinde de görülebiliyor. Ani körlüğün hızlı bir şekilde oluşmasına sebebiyet veren mesele, kaçak içkilerde metil alkol kullanılmasıdır." diye konuştu.

  Uzmanından sahte içki uyarısı: Öldürmezse kör ediyor #1

  "KALICI GÖZ KASLARI FELCİNE NEDEN OLABİLİR"

  Metil alkolün yüzde 98 oranında nörotoksik madde olduğuna işaret eden Opr. Dr. Karaarslan, "Özellikle gözün iç bölgesinde retina dediğimiz tabakadaki sinir hücrelerini ya da görme sinirinin tamamını aniden etkileyerek görme problemlerine yol açabiliyor. Merkezi sinir sistemi ile göz kaslarının uyumlu çalışmasını etkileyerek ani şaşılıklara ve çift görmeye de sebebiyet verebiliyor. Hem problemlerin ortaya çıkış süresi hem şiddeti ve oranı metil alkolün oranıyla değişecektir. Kaçak olarak üretilen bu içkilerdeki metil alkol oranını tespit etmekte mümkün değil. Yoğun miktarda metil alkol kullanıldıysa ya da o içkiden yoğun miktarda alındıysa geri dönüşümsüz hasar bırakıp, kalıcı körlüklere ya da kalıcı göz kasları felçlerine neden olabiliyor." dedi.

  Uzmanından sahte içki uyarısı: Öldürmezse kör ediyor #2

  Uzmanından sahte içki uyarısı: Öldürmezse kör ediyor #3
  Görüş Bildir