Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
583.275
-0.64%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Vaka sayıları neden düşmüyor? İşte 3 nedeni

  Koronavirüs günlük vaka tablosunu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayıları neden düşmüyor sorusunu yanıtladı. İşte vaka düşüşlerini olumsuz etkileyen 3 neden...
  • Haber Merkezi
  • 06.10.2021 - 20:37
  Vaka sayıları neden düşmüyor? İşte 3 nedeni

  Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "vakalar neden düşmüyor" sorusunun yanıtlarını sıraladı.

  Aşılama oranlarına rağmen koronavirüs vaka sayılarındaki artış, vatandaşları endişelendiriyor.

  Fahrettin Koca aşılamanın önemine sıklıkla değinirken, tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğinin de altını çiziyor.

  6 Ekim Çarşamba gününe dair koronavirüs tablosunu paylaşan Koca, 30 bin 438 kişinin koronavirüs testi pozitif çıkarken 236 kişi yaşamını yitirdiğini duyurdu.

  Akıllarda yer alan "vakalar neden azalmıyor, neden düşüş yok" sorusunu 3 nedenle açıkladı.

  VAKA ARTIŞININ 3 NEDENİ

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  "VAKA SAYILARI NEDEN DÜŞMÜYOR? Sebeplerden üçü: Toplumsal hareketlilik çok arttı. Dışarıda, ortak mekânlarda tedbire önem verilmiyor, hastalığın yayılma ortamları çok fazla. Toplum bağışıklığını henüz sağlamış değiliz. Ne yapmalıyız? Tedbirlere uymalı, aşılarımızı tamamlamalıyız."

  Vaka sayıları neden düşmüyor? İşte 3 nedeni #1

  AKTİF VAKALAR GENÇLERDEN

  Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyretmesinin 10 günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık geldiğine dikkati çeken Koca, "Bu durumun kritik bir yük olduğunun farkında olmak zorundayız. Mevcut aktif vakaların genç olması sağlık sistemini zorlamıyor olsa da halen yüksek sayıda enfekte olmuş kişinin bulunması kabul edilebilir değildir." ifadesini kullandı.

  "AŞI OLUN" ÇAĞRISI

  Koca, aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesinin mümkün olmadığının altını çizerek, "Aşı ile toplum bağışıklığını elde etmenin de en hızlı yolu en kısa sürede aşı olmaktır. Lütfen vakti gelen aşısını olsun. Eksik aşılı kimse kalmasın. Bu süre zarfında da temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uymalıyız. Bağışıklık elde edene kadar maske ve mesafe vazgeçilmez koruyucularımızdır." mesajı verdi.

  Vaka sayıları neden düşmüyor? İşte 3 nedeni #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir