Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
494.011
-1.20%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Van'da vaka artışları esnafı endişelendirdi

  Sarı kategoride yer alan Van'da artan vaka artışlarından endişe duyan esnaf, müşterilerini HES kodu olmadan almadığını söyledi.
  • DHA
  • 04.04.2021 - 16:23
  Van'da vaka artışları esnafı endişelendirdi

  Sağlık Bakanlığı'nın illere göre risk haritası yayınlandı.

  27 Mart-2 Nisan Türkiye risk haritası vaka sayılarının illere göre vaka haritasında; her 100 bin kişideki koronavirüs vaka sayısı, geçtiğimiz haftaya göre artış gösterdi.

  Samsun, İstanbul, Yalova koronavirüs vaka sayısı en çok artan illerden olurken, verilere göre Şırnak, Hakkari, Şanlıurfa, Van ve Bitlis 100 bin kişide en az koronavirüs vakası görülen iller oldu.

  ORTA RİSKLİ İLLER ARASINDA YER ALDILAR

  Sağlık Bakanlığı'nca yaklaşık 1 ay önce açıklanan vaka oranı haritasına göre, mavi kategorideki 'düşük riskli' iller arasında olan Hakkari Van ve Bitlis vaka artışıyla geçen hafta sarı kategorideki 'orta riskli' iller arasında yer aldı.

  Yaklaşık1 ay önce Türkiye'nin en iyi 5 ili arasında bulunan 3 kentte vaka sayısındaki yükseliş,  tedirginliğe neden oldu. Dün açıklanan haftalık koronavirüs haritasında vaka artışının sürmesine rağmen kentteki cadde, sokak ve  meydanlarda yoğunluk devam etti.

  HAFTA SONU YOĞUNLUĞU DİKKAT ÇEKTİ

  19-26 Mart 100 bin kişideki kovid-19 vaka sayısında 37,04 olan Bitlis'te bu  hafta bu oran 47,29' a yükseldi. Geçen haftaki verilere göre 35.65 olan Hakkari bu hafta 36,72, Van ise 31,58'den  42,55'e yükseldi. Geçen haftaya göre vaka sayısı oldukça artan Van'ın cadde ve sokaklarındaki yoğunluk hafta sonu da dikkat çekti.

  "MÜŞTERİLERİMİZİ HES KODUYLA ALIYORUZ"

  Bölge esnafından Sıtkı Cintan,  'mavi'den 'sarı'ya dönen Van'daki vaka artışının giderek artmasının kendilerini tedirgin ettiğini  belirterek, "Kahvaltı salonu işletiyorum. Normelleşme süreci ile birlikte daha önce Vanımız mavi iken şu an sarıya geçti. Tabi bu bizi endişelindiriyor. Çünkü araya Ramazan ayının girmesiyle beraber çoğu yer kapanacak. O yüzden insanların biraz daha dikkat etmesi lazım, kurallara uyuması lazım. Buraya gelen müşterileremizi maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarıyoruz. HES koduyla içeri alıyoruz. Bu salgının bir an önce bitmesi için dua ediyoruz. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Esnaf olarak uyarı levhaları asıyoruz. Gelen müşterilerimizi de bilinçlendiriyoruz." dedi.

  "GÜVEN BOŞA ÇIKTI"

  Vatandaşlardan Yakup Göktürk ise, kentteki son zamanlardaki vaka artışının herkesi tedirgin ettiğini ifade ederek, "Buraya gezmek amacıyla geldim. Geçen haftalarda biz buraya geldiğimizde mavi kategorideydi, buna sevinmiştik. Ama sonra vaka artışı ile birlikte sarıya geçti. Devletimiz de insanlara tölerans tanımıştı. Ama bu güven boşa çıktı. Çünkü bugün Türkiye'nin hemen hemen dörtte üçü kırmızıya boyandı. Geriye kalanların da durumu vahim. Bence tedbirlerin biraz daha artması lazım. Özellikle Ramazan ayında çok şiddetli tedbirlerin gelmesi lazım." diye konuştu.

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #1

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #2

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #3

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #4

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #5

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #6

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #7

  Van da vaka artışları esnafı endişelendirdi #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir