Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.814
-1.53%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Vatandaşlar istediği koronavirüs aşısını yaptırabiliyor

  Vatandaşlar istediği koronavirüs aşısını yaptırabiliyor

  Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız sistemi üzerinden aşı durumu sorgulayan vatandaşlar, daha sonra istedikleri koronavirüs aşısını seçerek randevu alabiliyor.
  • AA & Ensonhaber
  • 31.03.2021 - 19:09
  • Güncelleme : 31.03.2021 - 19:15

  Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Yapılan toplam aşı sayısı 16 milyonu geçti.

  Konuyla ilgili dün TBMM'de açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşı sırası gelen, 'Ben Biontech aşısı olmak istemiyorum.' dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak." demesi üzerine e-Nabız'a ilgi arttı.

  AŞI DURUMU NASIL SORGULANIR

  Öncelikle aşı durumu kontrolü yapılmalı. Aşı durumu e-Nabız uygulamasından veya kısa mesaj yoluyla öğrenilebiliyor. SMS yolu ile öğrenmek isteyenler 2023’e ASI yazıp boşluk bırakıp, Kimlik Numarasını yazıp tekrar boşluk bırakıp Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp gönderebilir.

  KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR

  Aşı durumu sorgulaması sonucu aşı yapılacak grupta yer alınıyorsa randevu için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden tarih ve saat şeçilerek randevu oluşturulabilir. Randevu alınırken Sinovac veya BionTech aşısı tercih edilebilecek. Randevu sonrası kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca randevu bilgileri e-Nabız ve MHRS uygulamalarında da görünüyor.

  Vatandaşlar istediği koronavirüs aşısını yaptırabiliyor #1

  BIONTECH AŞISI MİKTARI 2,8 MİLYON DOZA ULAŞTI

  Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütülen aşı çalışmalarına BionTech aşısı da dahil oldu. Son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza ulaşan BionTech aşıları, özel koşullara sahip Bakanlık depolarına yerleştirildi.Vatandaşlar istediği koronavirüs aşısını yaptırabiliyor #2

  NİSAN'DA 4,5 MİLYON DOZ OLACAK

  Analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak aşı, nisanda 4,5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının Türkiye'ye getirilme çalışmaları da devam edecek.

  EKSİ 80 DERECEDE SAKLANIYOR

  Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında saklama koşullarına uygun olarak tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede muhafaza ediliyor.

  Vatandaşlar istediği koronavirüs aşısını yaptırabiliyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir