Euro
10.3355
-1.16%
Dolar
8.654
-1.32%
Altın
495.95
-1.36%
Borsa
1.41
0.81%
Bitcoin
286.499
-0.38%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C
  Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı

  Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı

  Çin'de yarasalar üzerinde yapılan bir araştırmada, koronavirüs soyağacının yeni bir dalına rastlandı. Bu dalın koronavirüse yol açanın 'uzak akrabası' olduğu belirtildi.
  • AA
  • 26.05.2021 - 01:50
  • Güncelleme : 26.05.2021 - 08:57

  Çin'in Vuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, koronavirüsün ilk çıkış noktası olan yarasalar üzerine bir araştırma yaptı.

  Araştırmacılar, bu çalışmanın şimdilik koronavirüs hakkında buz dağının görünen bir kısmı olabileceğini ifade etti.

  ORTAYA ÇEŞİTLİ İDDİALAR ATILMIŞTI

  Yeni tip koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını bildirmişti.

  DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, Vuhan'daki gıda pazarında salgının yayılması için tüm koşulların olduğunu ancak bunun virüsün oradan kaynaklandığı anlamına gelmediğini söylemişti.

  2002-2003'teki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının ardından yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, "Koronavirüsün buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı" iddialarına konu olmuştu.

  Çinli yetkililer, söz konusu iddiaları reddetmiş, "Koronavirüs!ün başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan" karşı iddialar ortaya atmıştı.

  Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı #1

  ÇİN, SORUŞTURMA TALEPLERİNİ REDDETMİŞTİ

  Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

  Daha sonra uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

  İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak'ta özel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

  Heyet, 29 Ocak'ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan'daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

  Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı #2

  KORONAVİRÜS İLK KEZ VUHAN'IN GIDA PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ

  Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

  Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

  Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

  Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir