Euro
10.3166
-0.24%
Dolar
8.6217
0.07%
Altın
501.56
-0.09%
Borsa
1.428
-0.26%
Bitcoin
338.225
-0.81%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Yazın yeterli ve dengeli beslenin; sağlığınızdan olmayın

  Artan hava sıcaklıkları, birçok hastalığı da beraberinde getirirken uzmanlar, bu dönemde beslenmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
  • İHA
  • 20.05.2021 - 13:27
  • Güncelleme : 20.05.2021 - 13:38
  Yazın yeterli ve dengeli beslenin; sağlığınızdan olmayın

  Sıcak havalarda vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarından biraz daha fazlasını tüketmek gerekiyor. Terlemeyle birlikte yaşanan su kaybı tamamlanmadığı takdirde halsizlik, baş ağrısı, ağız kuruluğu, kabızlık ve cilt kuruluğu gibi etkiler kendini göstermeye başlar. Özel Medicana Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Veysel Ciğerli, yaz aylarında sebze-meyve tüketimine ağırlık verilmesini ve vücutta oluşan su kaybı nedeniyle günde 2 - 2,5 litre su tüketilmesini tavsiye etti.

  Yazın yeterli ve dengeli beslenin; sağlığınızdan olmayın #1

  HAFİF YİYECEKLER TERCİH EDİLMELİ

  Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli, 4 ana besin grubu olan et ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze-meyveyi yeterli ve dengeli miktarda, çeşitlilik sağlayarak tüketmenin yaz mevsimini sağlıklı bir şekilde geçirmenin anahtar noktalarından biri olduğunu söylüyor. Uzun süre açlığın metabolizmanın yavaş çalışmasına sebep olacağını belirten Ciğerli, öğün saatlerinin kaçırılmamasını, 2 buçuk saatlik aralarla, 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenilmesi gerektiğini ifade ediyor.

  Yaz aylarında aşırı yağlı, tuz içeriği yüksek kızartma, kavurma gibi yiyeceklerden uzak durulmasını söyleyen Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli, bu yiyeceklerin yerine haşlama, ızgara ya da fırında pişmiş yiyecekleri tüketmenin daha yararlı olduğunu belirtiyor. Ciğerli, şekerli içeceklerin susuzluğu arttırdığına dikkat çekerek, şekerli içeceklerin yerine maden suyu, şekersiz komposto, limonata gibi doğal içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

  Kalp ve damar hastalarının da özellikle yaz aylarında beslenmelerine çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Uz. Diyetisyen Veysel Ciğerli, bu kişilerin özellikle doymuş yağlardan ve kolesterolü yüksek yiyeceklerden uzak durmasının önemli olduğunu belirtti. Ciğerli, sağlıklı bir yaşam için, haftada 3-4 gün, 30 - 45 dakika egzersizin bir yaşam şekline dönüştürülmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir