Yerli aşının ismi belli oldu mu? Yerli Covid-19 aşısının ismi ne olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Yerli aşı hakkında konuşan Koca, çalışmalarda sona gelindiğini belirtti.

Türkiye bir an önce yerli aşı randevusu almayı beklerken, aşının ismi ne olacak sorusu da merak edilenler arasında yerini aldı.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşının seri üretimine Temmuz ayında başlanması planlanıyor. Peki yerli aşının ismi belli oldu mu? Yerli koronavirüs aşısının adı ne olacak? İşte ayrıntılar..

YERLİ AŞININ İSMİ NE OLACAK?

Yerli Kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çevrim içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Üçüncü fazının ilk uygulaması gerçekleştirilen bu aşımızla birlikte Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli Kovid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olduğunu  duyurdu.

Yerli aşının ismi belli oldu mu? Yerli Covid-19 aşısının ismi ne olacak?

YERLİ AŞIDA SON DURUM

Türkiye'de aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, yerli koronavirüs aşısın da olumlu sonuçlar geliyor.

Erciyes Üniversitesi bünyesindeki İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi, aşı grubundaki gönüllülerin kanındaki antikor seviyesini ölçme adına 250 gönüllü üzerinde çalışma yaptı.

Sürecin tamamlanmasının ardından gönüllülerin tamamında antikor oluştuğu öğrenildi. Hatta bazılarında oran beklenenin üzerinde çıktı. Uzmanlar, verilerin gayet olumlu olduğunu ve bu durumdan memnun olduklarını belirtti.