Euro
15.5297
2.05%
Dolar
13.7229
1.73%
Altın
785.89
1.49%
Borsa
2.009
1.39%
Bitcoin
710.390
-0.87%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  3D yazıcı ile organ nakli devri

  3D yazıcı ile organ geliştirme alanında yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi.
  • Ajanslar
  • 24.02.2016 - 05:42
  3D yazıcı ile organ nakli devri

  3D yazıcı ile organ nakli devri #1

  ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde bulunan Wake Forest Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar sonunda hastaların, donörden organ almadan kendi dokusuyla uyumlu organlara kavuşması hedefleniyor. Araştırmada 3D yazıcının başta cilt dokusu olmak üzere birçok organ ve kemik türü üretmek için kullanılacağı belirtiliyor. Bilgisayar tarafından yönetilen 3D yazıcı, organı belirlenmiş bir modele göre, birçok katmanı üst üste oluşturarak geliştiriyor.

  CANLI HÜCRELER YAŞIYOR

  Ardından katmanlar bir nesneyi meydana getiriyor. Ancak Wake Forest Üniversitesi'nin yazıcısının önemli bir farkı bulunuyor. Yazıcı organı basarken metal ya da plastik değil hidrojel kullanıyor. Su bazlı bir solüsyon olan hidrojellerde insan hücreleri bulunuyor. Doğal ya da sentetik polimerlerden oluşan hidrojeller bünyesinde yüksek oranda su içerdiğinden insan dokusu gibi yumuşak ve esnek bir karaktere sahip. Araştırmacılar yazıcıyla geliştirecekleri kulak, çene kemiği ve kas gibi organ ve dokuları tarayıp üç boyutlu modellerini çıkarıyor. Bu özel yazıcı, insan bedenindeki kan damarlarıyla birleşebilecek dokular geliştiriyor. Bu sayede üç boyutlu yazıcıdan çıkacak organların, içindeki canlı hücrelerin yaşayabilmesi için yeterli oksijen ve besin alması sağlanıyor.

  İLK 3D OMUR NAKLİ

  Avustralya'da nadir görülen kardoma kanseri hastası Drage Josevski'ye 3D omur nakli yapıldı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen ameliyatın ardından Josevski'nin durumunun iyi olduğu açıklandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir