Euro
14.232
1.59%
Dolar
12.617
2.01%
Altın
726.04
1.82%
Borsa
1.779
0.17%
Bitcoin
734.181
2.75%
22ºC
İstanbul
Hafif yağmur 22 C

  AB, büyük teknoloji şirketleri için sert kurallar hazırlığında

  Brüksel, rekabet gerekçesiyle ABD merkezli teknoloji devlerine karşı Dijital Hizmetler Yasası'nı hazırlamaya karar verdi.
  • AA
  • 20.09.2020 - 13:38
  AB, büyük teknoloji şirketleri için sert kurallar hazırlığında

  Avrupa Birliği'nin, büyük teknoloji şirketlerine karşı “adil rekabeti” sağlamak için daha katı kurallar hazırlığında olduğu bildirildi.

  Financial Times'ın haberinde, AB Komisyonu'nun, Avrupa’da pazar hakimiyetleri müşterilerin ve daha küçük şirketlerin çıkarlarını tehdit ediyorsa Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa operasyonlarını parçalamaya veya satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlığı içinde olduğu ifade edildi.

  YASA HAZIRLIĞI

  AB Komisyonu'nun yıl sonuna kadar sunmayı planladığı “Dijital Hizmetler Yasası” ile Facebook ve Twitter gibi şirketlerin sosyal medyada içeriğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini artırmak istediği haberde yer aldı.

  ABD’nin beş büyük teknoloji şirketi Alphabet, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft, satışlarının ortalama dörtte birini Avrupa’da gerçekleştiriyor.

  REKABET KURUMLARININ HEDEFİNDE

  Bu şirketler, uzun zamandır AB rekabet kurumlarının hedefinde bulunurken, bunların daha küçük rakipleri, önemli iş alanlarından dışlanmaktan şikayet ediyor.

  AB, büyük teknoloji şirketleri için sert kurallar hazırlığında #1

  ABD-TikTok GERİLİMİ

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'un ABD'deki kolunun Oracle-Walmart ortaklığında satın alınmasına ilişkin yapılması muhtemel anlaşmayı imzalayacağını duyurmasının ardından, Ticaret Bakanlığından TikTok yasağına ilişkin açıklamada geldi.

  Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un 20 Eylül 'de yürürlüğe girmesi planlanan TikTok uygulamasına ilişkin yasağı, 27 Eylül'e erteleyeceği bildirildi.

  ABD Ticaret Bakanlığı, 18 Eylül'de "ulusal güvenliği koruma" gerekçesiyle Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat'in 20 Eylül'den itibaren indirilmesinin yasaklanacağını duyurmuştu.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir