Petrol
82.94
-0.12%
Euro
19.593
0.23%
Dolar
18.6429
0.03%
Altın
1.059
0.09%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
322.114
-0.50%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  ABD'den Huawei çalışanlarına vize kısıtlaması

  ABD yönetimi, Çinli teknoloji firması Huawei'nin bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getirdi.
  • AA
  • 16.07.2020 - 10:26
  ABD'den Huawei çalışanlarına vize kısıtlaması

  ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarından en çok etkilenen şirketlerden biri olan Huawei, ABD ve Google tarafından çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmış ve şirketin Amerikan şirketleriyle iş yapması engellenmişti.

  HUAWEI ÇALIŞANLARINA YENİ YAPTIRIM

  ABD yönetimi, Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki insan hakları ihlallerine "materyal sağladığını" iddia ettiği Çinli teknoloji firması Huawei'nin bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getirdi.

  ABD den Huawei çalışanlarına vize kısıtlaması #1

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo; yaptığı yazılı açıklamada, Çin Komünist Partisi'nin insan hakları ihlallerinin dünyada ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

  Göçmenlik ve Milliyet Kanunu çerçevesinde, Dışişleri Bakanlığının "ABD'nin dış politikasına zarar vereceğine" inandığı kişileri ülkeye kabul etmeme hakkı olduğunu anımsatan Pompeo, "Bugün Dışişleri Bakanlığı, küresel çapta insan hakları ihlallerinde bulunan rejimlere materyal sağlanan Çinli teknoloji firmalarının bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getiriyor." ifadesini kullandı.

  "HUAWEİ, ÇİN KOMÜNİST PARTİSİNİN BİR KOLU"

  Söz konusu şirketler arasında Huawei'nin de bulunduğuna işaret eden Pompeo, Huawei'yi siyasi muhalifleri sansürleyen ve Sincan'daki kamplarda büyük çaplı gözaltılar yapan Çin Komünist Partisinin "bir kolu" olarak nitelendirdi.

  Pompeo, "Bazı Huawei çalışanları, insan hakları ihlalleri işleyen Çin Komünist Partisi rejimine materyal desteği sağlamaktadır. Tüm dünyadaki telekomünikasyon şirketleri, şu mesajı düşünmeli: Huawei ile iş yaparlarsa, insan hakları ihlalcileri ile iş yapıyorlar demektir." ifadelerini kullandı.

  Instagram: @eshteknoloji


  Görüş Bildir