Euro
11.1382
1.01%
Dolar
9.5367
0.6%
Altın
551.49
0.64%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
595.777
4.57%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabı üretti

  Alman araştırmacılar geliştirdikleri ayakkabılarla yürümeyi enerjiye dönüştürmeyi başardı.
  • 16.01.2015 - 11:37
  Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabı üretti

  AYAKKABI

  Alman bilim araştırmacıları tarafından yeni geliştirilen ayakkabının içinde iki ana cihaz bulunuyor.

  İKİ ANA CİHAZ

  İlki 'şok toplayıcı' olarak adlandırılan parça. Yürürken topuk yere değdiği anda açığa çıkan enerjiyi bu cihaz emiyor. 'Adım toplayıcı' olarak adlandırılan ikinci parça ise yürürken ayak yerden kalkıp adımı atmaya başladığı andan itibaren oluşan kinetik enerjiyi topluyor.

  NAVİGASYON SİSTEMİ HALİNE GELECEK

  Almanya'daki HSG-IMIT araştırma merkezinden Klevis Ylli, "Kablosuz bir vericiye enerji sağlamaya çalıştık. Ayrıca basit bir de sensörü yeni ayakkabıyla çalıştırdık" diyor. Ylli, ayakkabının şu anki haliyle olası kullanım alanlarını ise şöyle anlatıyor: "Ayakkabıyı bir navigasyon sistemi haline getirmeye çalışıyoruz. Yürüyerek çalıştırılan sensörler adımların sıklığını, hangi yönde atıldığını ve hangi açıyla yere basıldığını tespit edebiliyor. Bu verilerle bir kişinin ne kadar uzağa hangi yönde gittiğini öğrenebilirsiniz. Örneğin bu ayakkabılar bir kurtarma ekibinin birilerini bulmaya çalışırken iz sürmesini kolaylaştıran bir veri sağlayabilir.

  Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabı üretti #2

  KAYDA GEÇEN EN BÜYÜK BAŞARILARI

  Ayakkabıya yerleştirilen iki cihaz da mıknatısların ve bobinlerin hareketinden enerjiyi yakalıyor. Hareket halindeki mıknatıs sabit duran bobinin yanından geçtiğinde voltaj ortaya çıkıyor ve bir elektirik akımı yakalanıyor. Yürüme aktivitesiyle üretilen enerjinin seviyesi şu an için son derece düşük. Araştırmacıların kayda geçen en büyük başarısı 3 ila 4 miliWatt'lık enerji üretimi.

  Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabı üretti #3

  TELEFON ŞARJ ETMEK İMKANSIZ

  Bu kadar küçük bir elektrik üretimiyle bir telefon şarj etmek imkansız. Ancak küçük sensörler çok az elektrik harcayarak çalışabilen cihazlar. Klevis Ylli , "Ayakkabıyla elektrik üretimi az olduğu için ufak cihazlara odaklanmalıyız" diyor.

   


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir