Avrupa Birliği'nden Apple'a yeni soruşturma
AA & Ensonhaber

(AB), teknoloji şirketi Appla'ı App Store uygulamalarıyla Birlik teknoloji kurallarını ihlal etmekle suçladı ve şirkete yeni soruşturma açtığını duyurdu.

AB Komisyonu, Apple'a yönelik App Store kurallarının geliştiricileri engellediği iddiasıyla Digital Markets Act (DMA) çerçevesinde başlatılan soruşturmaya ilişkin resmi bildirimin yapıldığını duyurdu.

Açıklamada, App Store üzerinden uygulama dağıtan geliştiricilerin, AB yasaları gereğince müşterilerini alternatif ve daha ucuz satın alma seçenekleri konusunda bilgilendirebilmesi ve bu seçeneklere yönlendirebilmesi gerektiği vurgulandı.

Apple kriterleri karşılamadı

Apple'ın bu konuda yetersiz kaldığı belirtilerek, App Store'un yönlendirme kuralları da dahil olmak üzere, şirketin geliştiricilerle olan ilişkilerini düzenleyen şartların AB kriterlerini karşılamadığı ifade edildi.

AB Komisyonunun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Apple'ı eleştirerek, "Apple'ın yeni sloganı 'farklı davran' olmalı." dedi ve şirketin yenilikçi firmaları sıkıştırdığını ve tüketicilere yeni fırsatlar sunmadığını belirtti.

AB'nin teknoloji kuralları çerçevesinde, büyük şirketler ve dijital platformlar daha sıkı denetimlere tabi tutuluyor.

AB dijital yasalarını ihlal eden firmalara yüzde 10'a kadar varan küresel ciroya dayalı para cezaları uygulanabiliyor.