Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
410.148
-1.90%
19ºC
İstanbul
Bulutlu 19 C

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti

  Diyarbakırlı telefon tamircisi, cep telefonlarının ekranını görünmez kıldı ve chip takılı özel tasarım gözlükle görünebilir hale getirdi.
  • Ajanslar
  • 10.05.2016 - 13:55
  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti

  Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan 40 yaşındaki Celal Göger, İstanbul’da tramvayda giderken cep telefon ile e-maillerini okuduğu sırada yanındaki birisinin sürekli cep telefonuna bakmasından rahatsız olduğunu söyledi.

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti #1

  DİYARBAKIR'IN BİLİMLE ANILMASINI İSTEDİ

  Göger, 4 ay süren çalışmayla görünmez hale getirdiği cep telefonu ekranındaki menünün, ancak gözlük takıldığında görülebildiğini belirterek, "Bu çalışmayla, Diyarbakır’ın sadece çatışmalarla değil bilimle de anılmasını istedim" dedi.

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti #2

  EKRANI GÖRÜNMEZ HALE GETİRDİ

  Diyarbakırlı telefon tamircisi buluşunun hikayesini şu sözlerle anlattı: "Toplu taşıma araçlarında seyahat edenlerin akıllı cihazlarıyla işlem yaparken başkası tarafından yaptıkları işlemin gözükmesini haklı olarak istemeyeceklerini düşünerek bu konuda çalışmaya başladım. Cep telefonda işlemci ile ram’in arasına yazılım yüklü bir chip koyarak ekrandaki menünün görünmez hale gelmesini sağladım. Telefon ekranı bakıldığında menü görünmüyor ve bembeyaz.

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti #3

  CHİPLİ GÖZLÜK

  Buna bağlantılı olarak bir gözlüğün her iki camının üzerine birer chip yerleştirdim. Gözlüğün numaralı olup olmaması fark etmiyor. Bu gözlükle telefon ekranına bakıldığında menü normal telefondaki gibi görünüyor ve istediğiniz işlemi yapabiliyorsunuz.

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti #4

  "BANA GÖRE ULUSLARARASI BİR BULUŞ"

  Şu anda işin başındayım. Bana göre bu uluslararası boyutta bir buluş. Normal olarak bakıldığında görünmez halde olan cep telefonu ekranındaki menü, gözlüğü takanlar tarafından görülebiliyor. Destek verilirse yakın zamanda gözlüğe takacağım bir on-off düğmesiyle cep telefonu ekranındaki menünün görünüp görünmemesini sağlayacak bir sistem geliştireceğim. İstenildiğinde gözlükteki bu düğmeye basılarak bluetooth kullanılarak anında cep telefonu ekranındaki menünün görünür veya görünmez olması sağlanabilecek. Yani telefon ekranındaki menünün görünüp görünmemesi telefonu kullanan kişinin elinde olacak."

  Diyarbakırlı mücit akıllı gözlük üretti #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir