Petrol
95.87
-0.81%
Euro
18.3664
0.37%
Dolar
17.9622
0.07%
Altın
1.031
0.04%
Borsa
2798
0.00%
Bitcoin
428.889
0.29%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Dünyanın en sağlam doğal maddesi belirlendi

  Dünyanın en sağlam doğal maddesinin örümcek ağı değil bir deniz salyangozunun dişi olduğu belirlendi.
  • AA
  • 20.02.2015 - 16:15
  Dünyanın en sağlam doğal maddesi belirlendi

  Dünyanın en sağlam doğal maddesi belirlendi #1

  Dünyanın en sağlam doğal maddesinin bir deniz salyangoz türünün dişi olduğu ortaya çıktı.

  İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, karındanbacaklı familyasından limpet olarak da bilinen deniz salyangozunun dişlerinin  6 bin 500 megapascala kadar basınca dayanabildiğini gösterdi.

  ÖRÜMCEK AĞINDAN 3 KAT DAHA DAYANIKLI

  Kayalara yapışık duran koni biçiminde kabuğa sahip bu küçük deniz canlısının 1 milimetreden kısa dişlerinin yapısını mikroskop yardımıyla inceleyen bilim adamlarından Ana Barber, bugüne dek örümcek ağının dünyanın en sağlam doğal malzemesi olduğunun sanıldığını ancak ağın sadece 2 bin megapascal basınca dayanabildiğini vurguladı.

  BİR ADET ÇUBUK MAKARNA İLE 3 BİN ŞEKER ÇUVALI

  Barber, daha kolay anlaşılabilmesi için deniz hayvanının dişlerinin gücünü bir adet çubuk makarnayla 3 bin şeker çuvalını (yaklaşık 1,5 ton) taşımaya benzetti.

  Ancak grafen gibi birkaç yapay maddenin limpetin dişlerinin direncinin ötesine geçebildiğine dikkati çeken bilim adamları, bu hayvanın dişlerinin dayanıklılığın sırrını da çözdü. Limpetin dişlerinin son derece sert olan bir tür demir oksit ve kitin adı verilen bir molekülün liflerinden meydana geldiğini belirten bilim adamları, bu ikilinin karışımının sağlam ve dirençli bir maddenin ortaya çıkmasını sağladığını açıkladı.

  DAYANIKLI MALZEME ÜRETİMİNE IŞIK TUTACAK

  Bu deniz hayvanının dişlerinin araba, uçak ya da gemi yapımında kullanılmak üzere daha dayanıklı malzemelerin üretilmesine ışık tutabileceği kaydedildi.

  Daha önceki araştırmalar dünyanın en sağlam doğal maddesinin örümcek ağı olduğunu göstermişti. Çelikten daha sağlam olduğu belirlenen örümcek ağının yapısından savaş ortamında askerlerin korunması için bazı araçların üretilmesinde yararlanılabileceği belirtilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir