Petrol
113.57
-0.23%
Euro
17.499
-0.31%
Dolar
16.6224
-0.36%
Altın
972.54
-0.37%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.789
-1.43%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Elektronik burun yöntemi Türkiye'ye gelecek

  Akciğer kanserinde erken teşhis imkanı sağlayan ve yurt dışında pilot çalışmaları devam eden nefesten akciğer kanseri testi yapan elektronik burun yöntemi Türkiye'de de uygulanacak.
  • 30.12.2014 - 10:41
  Elektronik burun yöntemi Türkiye'ye gelecek

  elektronik burun

  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Murat Gültekin, yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin dünya genelinde kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer aldığını belirtti.

  AKCİĞER KANSERİNDE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

  Geliştirilecek her türlü tarama, tanı ve tedavi yöntemlerine karşın kanser ile mücadelede en etkin koruma metodunun tütün ve tütün ürünlerinin kullanımından kaçınılması olduğunu vurgulayan Gültekin, "Yürütülen AR-GE çalışmalarında herhangi bir tarama metodu altın standart halini alsa da asla unutulmaması gereken şey, özellikle akciğer kanseri ile mücadelenin en önemli unsuru tütün ve tütün ürünlerini hiç kullanmamaktır" dedi.

  CERRAHİ GİRİŞİM GEREKMİYOR

  Gültekin, yurtdışında akciğer kanseri teşhisinde nefes testlerinin araştırıldığını ifade ederek, bu testlerde insan nefesinin örneklenerek, içeriğindeki uçucu gazların analiz edilebildiğini aktardı. Gültekin, "elektronik burun" olarak anılan bu cihazların solunumla dışarıya verilen hava içerisindeki uçucu organik gazları tanıyabildiğini belirterek, elektronik burun (e-Burun) analizinin akciğer kanseri taramasında vücuda herhangi cerrahi girişim gerekmeden yapılabildiğini söyledi.

  TÜBİTAK İÇİN BAŞVURU YAPILDI

  Yöntemin, her hastaya uygulanabildiğine ve gerektiğinde tekrar yapılabildiğine dikkati çeken Gültekin, bununla ilgili Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Dumlupınar Üniversitesi tarafından çalışma yapıldığını bildirdi. Bununla ilgili alt yapı çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Gültekin, "Yapılan çalışmalarda, nefesteki metabolitleri tespit edebilen yerli cihazların üretilebileceği belirlendi. Bununla ilgili TÜBİTAK Projesi için başvuruda bulunuldu" diye konuştu.

  NEFES PROFİLLERİ ÇIKACAK

  Uygulama ile akciğer kanserinin erken teşhisinin yanı sıra Türkiye'nin solunum profilinin de belirlenebileceğinin altını çizen Gültekin, "Bu çalışma ile akciğer kanseri hastalarının yanı sıra sağlıklı kişilerin de nefes profilleri çıkarılabilecek. Ayrıca uzun süre sigara kullanan ve KOAH gibi hastaların da nefes profilleri belirlenebilecek" açıklamasında bulundu.

  SİSTEMİN İŞLEYİŞİ

  Nefesteki çeşitli uçucu gazları tespit edebilen sensörlerin bulunduğu cihazın ucunda özel bir balon bulunduğunu anlatan Gültekin, sistemin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi: "Kişi, balona derin bir nefes aldıktan sonra nefesini veriyor. Sensör de nefesin içinden bilimin ortaya koyduğu kanserde erken dönemde yükselen bazı gazlara karşı duyarlılık gösteriyor. Bu gazların tespit edilmesi halinde uyarı veriyor ve söz konusu gazların nefesteki değerlerini bildiriyor. Bu aşamanın ardından, kişi akciğer kanseri açısından riskli olarak ele alınıyor ve ileri tetkikleri isteniyor. Bu da hastalık ilerlemeden tanı konulabilme şansı verebiliyor. Kolay taşınabilir bir cihazdan oluşan elektronik burun sistemleri, koku taşıyıcı sistem, sensörlerin bulunduğu çember, elektronik dönüştürücü, dijital dönüştürücü ve bilgisayar mikropressörü olmak üzere başlıca 5 kısımdan oluşuyor."

  ERKEN TEŞHİS

  Uygulamanın en az 2-3 yıllık bir AR-GE geçmişi bulunduğunu hatırlatan Gültekin, yaygın kullanılmasının şu an için söz konusu olmadığını söyledi. Gültekin, yöntemin, yurtdışında da pilot olarak uygulandığını belirterek, "Araştırma, e-Burun yöntemi ile yüzde 60-70 oranında erken teşhis edebildiğini ortaya koydu" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir