Elektronik cihazlar tene dokunularak yönetilecek

STİKER

Bilim adamları, elektronik cihazların deri üzerine yapıştırılan stiker ile yönetilmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

Almanya Saarland Üniversitesi Max Planck Bilişim Enstitüsü'nde Öğretim Görevlisi olan Martin Weigel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin test çalışmalarının başarıyla geçtiğini bildirdi.

BAKANLIK TARAFINDAN FONLANIYOR

Projenin Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından fonlandığını anlatan Weigel, şu an ürünün nerelerde kullanılabileceği, ekonomik olup olmadığı konularında çalışmaların sürdüğünü ve ticari olarak nasıl değerlendirilebileceği üzerinde de çalıştıklarını ifade etti.

STİKERIN MALİYETİ 1 DOLAR

iSkin'in ticari olarak kaç liradan piyasaya sürüleceğini henüz belirlemediklerini belirten Weigel, üzerinde elektronik ekipman bulunmayan ve alıcı eklenecek harf büyüklüğündeki bir stikerın sadece 1 dolar maliyeti olduğunu kaydetti. Weigel; kullanıcıların kendilerini sadece bir alıcı ile sınırlandırmasına gerek olmadığına, çeşitli içerikte, modaya uygun, farklı fonksiyonları olan ve vücudun istenilen yerinde kullanılabilecek çoklu alıcıları da tercih edebileceklerine işaret etti.

YIKANMA ÖZELLİĞİ OLACAK

Martin Weigel, insan vücuduna uygun silikon malzemeden yapılan alıcıların birçok kere yıkanabileceğine dikkati çekerek, iSkin projesine mobil cihazlar ve bilgisayarların uzaktan yönetilebilmesi için başladıklarını ve öncelikli olarak giyilebilir cihazlar, Oculus Rift gibi kafa gözlükleri, akıllı saatler, MP3 çalıcılar ya da fitness takip cihazlarının ten üzerinden kullanımını hedeflediklerini bildirdi.

ENERJİ İNSAN VÜCUDUNDAN

"Uzun soluklu bir yola çıktık. Belki gelecekte iSkin için ihtiyaç duyulan enerji doğrudan insan vücudundan ya da çevreden elde edilebilecektir" diyen Weigel, iSkin'in gelecekte Bluetooth, Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) ve Yakın Alan İletişimi (NFC) gibi teknolojileri de kullanılabileceğini kaydetti.