Petrol
114.31
0.15%
Euro
16.35
0.66%
Dolar
15.62
0.49%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
475.021
-3.39%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Endonezyalı öğrenciler, telefon bağımlılığına karşı cihaz üretti

  Endonezya'daki bir grup üniversite öğrencisi, telefon bağımlılığını ortadan kaldırmak için yeni bir cihaz geliştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 08.11.2019 - 16:49
  Endonezyalı öğrenciler, telefon bağımlılığına karşı cihaz üretti

  Sosyal medyada gezinmekten video izlemeye ve arkadaşlarımızla sohbet etmeye kadar birçok işi yaparken akıllı telefonlarımızdan yararlanıyoruz. Akıllı telefon kullanımının her geçen gün artması, telefon bağımlılığı gibi bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor.

  Örneğin Endonezya'daki üniversite öğrencisi Tyas Sisianindita, günde yaklaşık 8 saatini telefon kullanarak geçiriyor. ''Bağımlı olduğumun farkındayım'' diyen Tyas, sabah uyandığı andan itibaren sürekli telefonunla ilgilendiğini, ayrıca okuldaki derslerinde bile telefonundan vazgeçemediğini belirtiyor.

  endonezya

  GİYİLEBİLİR CİHAZ GELİŞTİRİLDİ

  Endonezya'daki bir grup üniversite öğrencisi, tıpkı Tyas gibi insanların akıllı telefonlarda geçirdiği süreyi en aza indirebilmek için giyilebilir bir cihaz geliştirdi. Yaklaşık 3 ayda geliştirilen ve Nettox olarak adlandırılan cihaz, bileğe takılarak hemoglobin ve oksijen seviyelerini ölçüyor. Ayrıca kalp atış hızı değişkenliğini (HRV)'de ölçen akıllı cihaz, kullanıcıları uyarıyor.

  Araştırmalar, uzun süreli cep telefonu kullanımının HRV seviyeleri üzerinde belirli bir düşürücü etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Nettox cihazı, HRV ve kan oksijen seviyeleri bu aralığa düştüğünde bir ses çıkarıyor ve bu sayede kullanıcıya telefonunu kullanmayı bırakmasını hatırlatıyor.

  Endonezyalı öğrenciler, telefon bağımlılığına karşı cihaz üretti #2

  İNTERNET BAĞIMLILIĞI, ENDONEZYA'DA BÜYÜK BİR SORUN

  Son yıllarda Endonezya, özellikle gençler arasında yaygınlaşan internet ve telefon bağımlılığı sorunlarıyla uğraşıyor. Basında çıkan haberlere göre geçtiğimiz ay iki genç, oyun bağımlılığı yüzünden tedavi gördü.

  Nettox'u icat eden öğrenciler, bu cihazı ileride daha da geliştirerek patent başvurusunda bulnmak istiyor.

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir