Petrol
87.27
-0.89%
Euro
18.1017
0.45%
Dolar
18.4928
-0.14%
Altın
986.44
-0.11%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
360.155
-0.95%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Eskiyen cep telefonları nereye gider

  Eskiyen cep telefonları nereye gider

  Sürekli yeni özelliklerle karşımıza çıkan telefonlardan dolayı en ufak bir çizikte bile insanlar eski telefonlardan vazgeçerek yeni bir telefon alıyor. Peki eski telefonlara ne oluyor..
  • 11.11.2014 - 14:08

  apple

  Seçeneklerin fazlasıyla artması insanlara sürekli telefon yenileme alışkanlığı getirdi. Hal böyle olunca da neredeyse herkesin evinde ikinci hatta üçüncü telefon boşta bekler hale geldi.

  ‘BELKİ LAZIM OLUR’

  Kullanılmayan bu telefonların geri dönüşümü için düzenlenen eskiyi getir yeniyi götür kampanyaları da artık eskisi gibi verimli olmuyor. Eskiden insanlar biraz da fiyatlardan dolayı bu kampanyalara dâhil oluyordu fakat fiyatların düşmesi kullanıcıların ‘belki lazım olur’ diyerek eski telefonları çekmecenin bir köşesinde bekletmesine neden oldu.

  KANSEROJEN DUMANLAR

  Telefonların geri dönüşüme katılması ise genelde Afrika ve Asya'nın ücra köşelerinde gerçekleşiyor. Elektronik devleri kullanıcılardan topladığı bu telefonları geri dönüşümü sırasında elde edecekleri altın ve gümüş uğruna kanserojen dumanlar eşliğinde dönüştürüyor.

  Eskiyen cep telefonları nereye gider #2

  1 MİLYON TELEFONDAN 34 KİLO ALTIN

  Bu riskin sebebi ise eritilen telefonlardan elde edilen gelir. Eritilen her 1 milyon cep telefonundan 16 ton bakır, 350 kilo gümüş ve 34 kilo altın çıkıyor.

  GÜNDE 10 BİN TELEFON HAYAT BULUYOR

  Teknoloji piyasasında İngram Micro Mobility adlı şirket bu konuda hizmet veren şirketlerin başında geliyor. Şirket telekom operatörleri ve teknoloji mağazalarından topladığı telefonları ikiye ayırarak bu işlemi yapıyor. Artık işe yaramayacak telefonlar ayrılarak geri dönüşüme gönderilirken kullanılabilecek telefonlar ise uzman ellerden geçerek hayata döndürülüyor. Şirket telefondaki bilgileri sıfırlayıp gerekli onarımları yaptıktan sonra paketlediği telefonları yenilenmiş ibaresi ekleyerek satışa sunuyor. İMM her gün bu yenileme işlemi ile 10 bin cihaza hayat veriyor.

  Eskiyen cep telefonları nereye gider #3


  Görüş Bildir