Fıstık sakızından yenilebilir ambalaj üretildi

ambalaj

Barazi, fıstık sakızından üretilen ambalaj malzemesinin 1,5 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Fıstık sakızını endüstriyel pazara katabilmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Barazi, fıstığın severek tüketildiğini, sakızının ise atık olarak görüldüğünü ifade etti.

ÜRETİLEN MALZEME YENİLEBİLİYOR

Fıstık sakızının sağlığa faydası olduğu için bunu endüstriyel pazara sunmak istediklerini dile getiren Barazi, "Fıstık sakızının içerdiği elastikiyet ve antimikrobiyaller bizi ambalaj malzemesi üretmeye yöneltti. Yenilebilir film üretim teknolojisini fıstık sakızına uygulayarak, doğal tüketilebilir antimikrobiyal ambalaj malzemesi ürettik. Ürettiğimiz malzeme yenilebiliyor da" dedi.

Fıstık sakızından yenilebilir ambalaj üretildi

Ambalajın her türlü paketleme malzemesi olarak kullanılabileceğini belirten Barazi, bu ürünle bir paketin iç yüzeyinin kaplanarak antimikrobiyal hale getirilmesinin sağlanabileceğini söyledi.

GIDALARIN RAF ÖMRÜNÜ UZATIR

Barazi, "Tavuk ve kırmızı eti bu ambalajla daha uzun süre saklayabilirsiniz. Aroma hapsedebilirsiniz. Fıstığı doğradığınızda aroması uçar ama bu ambalajla kaplandığında aroma hapsolacaktır" dedi. Fıstık sakızlı yenilebilir ambalajın gıdaların raf ömrünü uzatmak için de kullanılabileceğini işaret eden Barazi, ürünün patent başvurusunun yapıldığını kaydetti.

Fıstık sakızından yenilebilir ambalaj üretildi

PATENTİ ALINACAK

Uluslararası patent de alacaklarını dile getiren Barazi, daha sonra antimikrobiyal paketleme malzemesi olarak seri üretime geçeceklerini sözlerine ekledi.

Fıstık sakızından yenilebilir ambalaj üretildi