Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
559.937
-2.47%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir

  DSLR fotoğraf makinelerindeki deklanşör butonuna kaç kere basıldığını gösteren shutter sayısını nasıl öğrenebileceğinizi anlattık.
  • Haber Merkezi
  • 15.06.2020 - 17:50
  • Güncelleme : 15.06.2020 - 17:50
  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir

  Her teknolojik cihazın olduğu gibi DSLR fotoğraf makinelerinin de bir kullanım ömrü bulunuyor. Fotoğraf makinelerinde perde ömrü olarak karşımıza çıkan bu süre, mekanik aksamın ne kadar çekime dayanabileceğini gösteriyor.

  Özellikle ikinci el DSLR fotoğraf makinelerinde sıklıkla karşımıza çıkan shutter sayısı, deklanşör butonuna basıldığında harekete geçen perdenin temelde kaç kere hareket ettiğini gösteriyor.

  Yanı kısaca özetleyecek olursak shutter sayısı, makine ile şimdiye kadar çekilen fotoğraf adedini öğrenmemizi sağlıyor.

  Peki herhangi bir DSLR makinesinin shutter sayısı, yani makine ile çekilen toplam fotoğraf sayısı nasıl bulunur? Gelin bu sorunun cevabına daha yakından bakalım.

  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir #1

  SHUTTER SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR

  Öncelikle her marka için shutter sayısını öğrenmenin farklı yolları bulunuyor. Ancak biz ilk önce genel yöntemlere bir göz atalım.

  Öncelikle www.myshuttercount.com adresine gidin ve "dosya seç" bölümünden makinenizle çektiğiniz en son fotoğrafi seçin ve "upload file" butonuna tıklayın.

  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir #2

  Fotoğrafın siteye yüklenmesini bekledikten sonra, fotoğraf ile ilgili bilgiler karşınıza çıkacak. En üstte bulunan "Shutter count" değeri ise makinenizle o ana kadar yapılan çekim sayısını gösterecek.

  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir #3

  CANON VE NIKON MAKİNELERDE SHUTTER SAYISI ÖĞRENME

  Yukarıdaki yöntemi bütün fotoğraf makinesi markalarında deneyebilirsiniz. Ancak eğer Canon veya Nikon kullanıyorsanız, Canon EOS digital info isimli programı indirip yine shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

  Programı kurup açtıktan sonra, Canon veya Nikon makinenizi usb kablo ile bilgisayarınıza bağlayın ve programa tanıtın. Daha sonra program ekranından hem makine ile ilgili bilgileri, hem de shutter sayısını görebilirsiniz.

  Fotoğraf makinelerinde shutter sayısı nasıl öğrenilir #4

  Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, son olarak shutter bilgilerini gösteren aşağıdaki bazı web sitelerini deneyebilirsiniz.

  Ayrıca bazı fotoğraf makinelerinde, menü içerisinde yer alan Manufacturer Notes sekmesi altına yerleştirilen “Shutter Count” kısmından da shutter bilgisine ulaşabilirsiniz

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir