Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.483
1.27%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Gece fotoğrafı çekmenin ipuçları

  Gece fotoğrafı çekmenin zor olduğu fotoğrafçılar tarafından bilinir. Ancak başarılı bir sonuç için birkaç teknik ayar, iyi bir kompozisyon ve iyi bir zamanlama yeterlidir.
  • 29.10.2014 - 16:52
  Gece fotoğrafı çekmenin ipuçları

  gece

  Öncelikle gerekli olan teknik malzemeleri sıralayalım.. DSLR Fotoğraf makinası, Tripod ve Uzaktan kumanda iyi bir fotoğraf için yeterlidir. Uzaktan kumanda yoksa çekimi zamanlayıcı ile de yapabilirsiniz fakat uzaktan kumandanın olması daha iyi sonuçlar olmanızı sağlar.

  EMEĞİNİZ BOŞA GİDEBİLİR

  Çekim için iyi bir kompozisyon seçtikten sonra hava koşullarına da dikkat etmemiz gerekir. Tripodu sağlam bir şekilde sabitlememiz gerekir. Aynı zamanda kadraja yanısayabilecek bir araba farına müsade etmemeniz gerekir. Aksi bir durumda bütün emeğiniz boşa gidebilir.

  Gece fotoğrafı çekmenin ipuçları #2

  DOĞRU ZAMANI SEÇİN

  Gökyüzünde parlement mavisi rengini yakalamak, gece çekiminde daha başarılı sonuçlar almazını sağlayacaktır. Bu yüzden gün batımı sonrası bir saatlik dilim ile gün doğumu öncesi bir saatlik dilim en doğru zaman olarak bilinir.

  FOTOĞRAFTA PİKSELLEŞME OLMASIN

  Fotoğraf makinanızda Manuel modunu seçtikten sonra, lensinizi AF ( Auto Focus) durumuna alın. Daha keskin ve net kareler için diyaframınız, f8 ile f16 arasında bir değer seçilmelidir. İSO değeriniz en düşük seviyede tutulmalıdır aksi taktirde fotoğrafınızda pikselleşmeler olabilir.

  Gece fotoğrafı çekmenin ipuçları #3

  ZAMANLAYICI ALTERNATİF OLABİLİR

  Diyafram ve İSO ayarınızı yaptıktan sonra poz göstergesine bakarak Pozlama süresini (Enstantane) ayarlamanız gerekir. Makinanız için uzaktan kumandanız yok ise zamanlayıcı ile fotoğrafı çekmeniz gerekir. Aksi halde deklanşöre basma anındaki sarsıntı fotoğrafınızda olumsuz etkilere yol açabilir.
  En doğru açıdan en güzel fotoğrafı çekmek istiyorsanız, fotoğrafı çekmeden önce çekim yapılacak mekanın ışık koşulları, güneşin batış noktası gibi faktörler gözlemlemelisiniz.

  Gece fotoğrafı çekmenin ipuçları #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir