Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
719.033
-5.86%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Google’ın Atlas robotu seviye atladı

  Google’ın Atlas robotu seviye atladı

  Boston Dynamics tarafından “gelecek nesil Atlas” şeklinde tanımlanan insansı robot, insani özelliklere bir adım daha yaklaşmış durumda.
  • 24.02.2016 - 13:03

  atlas

  Amerikan teknoloji devi Google'ın 2013'te satın aldığı Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilen 1,75 santimetre boyunda ve 81 kilogram ağırlığındaki Atlas robotu ile bilim kurgu gerçeğe dönüştü.

  İŞÇİ GİBİ YÜKLERİ DİZEBİLİYOR

  Boston Dynamics, insana en yakın olduğu belirtilen robota ait video görüntülerini yayınladı. Bağlantı kablolarından arınmış ve özgür bir şekilde iki ayağı üzerinde yürüyen Atlas, kapıları açabiliyor ve zorlu doğa koşullarında dengesini koruyarak ilerleyebiliyor. 4,5 kilogram yük taşıyabilen robot, bir işçi gibi bu yükleri raflara dizebiliyor.

  Google’ın Atlas robotu seviye atladı İZLE

  HER TÜRLÜ ŞARTTA AYAKTA KALIYOR

  Hatta robot, dışarıdan yapılan sert müdahalelere rağmen dengesini koruyabiliyor. Sert cisimlerle kendisine vurulup yere düşürülse bile azimle yeniden kalkıyor ve işine kaldığı yerden devam edebiliyor.

  SENSÖRLERLE DENGESİ KORUYOR

  Elektrikle çalışan ve hidrolik güçle hareket eden 81 kilogram ağırlığındaki Atlas, alüminyum, çelik ve titanyumdan yapıldı. Bacaklarındaki ve vücudundaki ileri teknoloji ürünü sensörlerle dengesini koruyabiliyor.

  ROBOTA İNSANLIKTAN UZAK MUAMELE TEPKİSİ

  Videoyu izleyen bazı sosyal medya takipçileri 1,75 cm boyu ve 80 kg ağırlığıyla biraz daha insana benzeyen yeni Atlas robotun insanlıktan uzak muamele gördüğüne dikkat çekti.

  Google’ın Atlas robotu seviye atladı #2

  Daha önce de Boston Dynamics’in köpek formunda geliştirdiği Spot isimli robot da “sahibi” tarafından tekmelenmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir