Euro
10.9613
1.96%
Dolar
9.4022
2.07%
Altın
540.69
2.44%
Borsa
1.425
-0.52%
Bitcoin
608.003
2.15%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Hürkuş yapısal testleri başarıyla tamamladı

  Türk mühendisler tarafından üretilen yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı'nı da başarıyla tamamladı.
  • 15.01.2015 - 08:49
  Hürkuş yapısal testleri başarıyla tamamladı

  Hürkuş yapısal testleri başarıyla tamamladı #1

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, sertifikasyon sürecinde uçağa bindirilecek yüklerin özel yapım test düzeneğinde uygulandığı testin, dün TUSAŞ tesislerinde yapıldığı belirtilerek, "TUSAŞ'ta Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ, yapısal testlerin sonuncusu olan Azami Yük Uygulama Adımı'nı başarıyla tamamladı" denildi.

  BAŞARI İLE UYGULANDI

  Açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) gözetiminde gerçekleştirilen testler esnasında sertifikasyon gereksinimi olan maksimum yükün, statik test uçağına başarı ile uygulandığı bildirildi.

  TESTLER BİR BUÇUK YIL SÜRDÜ

  Bir buçuk yıl boyunca gerçekleştirilen testlerde statik test uçağına, HÜRKUŞ'un uçuş esnasında maruz kalabileceği farklı tipte kritik yükler uygulandığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tüm test koşulları başarı ile tamamlanarak ilgili sertifikasyon gereksinimleri yerine getirildi. Gerçekleştirilen tüm test adımları Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve SHGM'nin katılımları ile planlanarak icra edildi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen Tam Boy Uçak Statik Testi ile TUSAŞ başta olmak üzere ülkemiz havacılık endüstrisi önemli bir deneyim ve kabiliyet de kazandı. Ayrıca HÜRKUŞ Projesi'nde önemli bir kilometre taşı tamamlandı."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir