Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.998
1.05%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C
  İnsan gibi büyüyebilen robot geliştirildi

  İnsan gibi büyüyebilen robot geliştirildi

  Japon bilim insanları, tıpkı çocuklar gibi büyüyebilen robotlar geliştirdi.
  • Ajanslar
  • 31.03.2016 - 15:26

  Sahibi için özel üretilecek robotlar, bebeklikten çocukluğa, ergenlikten gençliğe insan hayatının tüm evrelerini geçirecek şekilde tasarlandı.

  NANOPOLİMER HÜCRELERDEN OLUŞUYOR

  Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışmayı yöneten Prof. Hikaru Nasinisakashi, ilk prototipin birbirine geçen yüksek teknoloji nanopolimer hücrelerden oluşturulduğunu söyledi.

  İnsan gibi büyüyebilen robot geliştirildi #1

  "Çalışmamızın insansı robot teknolojisinde bir milat olacağından şüphemiz yok" diyen Hikaru, 1,2 milyar dolarlık projenin, robot kavramının anlamını kökten değiştirecek nitelikte olduğunu savundu.

  Hikaru, geliştirdikleri ilk yapay zekalı prototipe "Hashari Samaray" adını verdiklerini kaydetti.

  BEBEK VEYA ÇOCUK OLARAK TASARLANACAK

  Robotlar, sahibinin isteğine göre bebek ya da çocuk olarak tasarlanabilecek. Parçaları ileri teknoloji 3D yazıcılar yardımıyla şekillendirilecek robotlar, kompozit nanopolimer hücrenin bölünerek çoğalma yeteneği sayesinde istenen sürede büyüyebilecek. Robotun büyüme süresini ve hızını, sahibinin talebi doğrultusunda belleğine yerleştirilen büyüme ünitesi belirleyecek.

  DUYGULARI ALGILAYACAK

  Sahibine benzer yüz ve beden özellikleri taşıyacak robotlar, insanların gösterdiği duygusal tepkileri algılayabilecek. Dolayısıyla bebeklik evresindeki bir robot, kendisine gülümsendiğini algıladığında kollarını uzatarak ya da ses çıkararak tepki verebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir