Euro
10.0921
-0.15%
Dolar
8.5288
0.1%
Altın
493.7
-0.1%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
341.600
3.51%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  İntel 13 yaşındaki tasarımcaya destek verecek

  Amerikalı Teknoloji devi Intel, ABD'de yaşayan 13 yaşında bir çocuğun körler için geliştirdiği düşük maliyetli yeni bir Braille yazıcının piyasaya sürülmesi için destek verecek.
  • 06.11.2014 - 17:01
  İntel 13 yaşındaki tasarımcaya destek verecek

  intel

  Intel, Kaliforniya eyaletinde yaşayan Shubham Banerjee isimli öğrencinin geliştirdiği yazıcı için kaç para vereceğini açıklamazken haber ajanslarına göre ayrılan fon birkaç yüzbin dolar olacak.

  Banerjee, 12 yaşındayken Lego parçalarından yaptığı bir prototipi Beyaz Saray'da sunduğunda dikkatleri üzerine çekmişti.

  Banerjee, Braigo isimli yazıcının ikinci versiyonunu geliştirmeye başladığında Intel'in bütçeye uygun çipi Edison'u ve üç boyutlu yazıcı parçalarını kullanmış.

  OTOMATİK OLARAK YAZIYOR

  Banerjee, Edison sayesinde, yazıcının her sabah, örneğin CNN'den aldığı haber başlıklarını otomatik olarak yazacak şekilde ayarlanabildiğini söylüyor. Böylece akıllı telefonlarını kullanarak sabah uyandığında haberleri alabilen kullancılar gibi, görme engelliler de benzer bir olanaktan faydalanmış olacak.

  TASARIM OLUMLU KARŞILANDI

  Körler için özel olarak geliştirilen bir alfabe olan Braille, az sayıda görme engelli tarafından kullanılıyor. Kraliyet Ulusal Körler Enstitüsü İngiltere'de bu alfabeyi kullanan görme engellilerin oranını yüzde 4 olarak veriyor. Rakamların düşük olmasına rağmen, enstitü, bu yeni tasarımı memnunlukla karşıladı.

  BUGÜNE KADAR KISITLI KULLANILMIŞTI

  Başkan Clive Gardiner, "Elektronik Braille büyük bir potansiyele sahip ancak kullanıcılar açısında yüksek maliyetli olduğu için bugüne kadar kısıtlı kullanıldı. Bunu gibi düşük maliyetli Braille yazıcılar, görüş kaybı olan ve Braille ile okuyabilen insanlar için okuma seçeneğine dönüştürebilir" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir