Dolar
7.2635
0.4828%
Euro
8.6101
-0.0267%
Altın
2057.48
-0.2786%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
480.169
0.1545%
Bitcoin
85726.59
0.1923%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  İstanbul'un ünlü mekanlarında internet hız testi

  Mobil Yaşam'ı destekleyen İstanbul'un ünlü mekanlarında internet hız testi..
  • 29.01.2013 - 17:50
  İstanbul'un ünlü mekanlarında internet hız testi

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #1

  Mobil Yaşam araştırması yapan Kerem Bozokluoğlu, halkın içine karıştı ve birkaç kafede internet hız testi, Wi-Fi şifresinin bilinirliği ve bağlantının kalitesi gibi testler yaptı. Mobil yaşama en sınırsız desteği veren cafeyi sizler için belirledi.

  İşte Kerem Bozokluoğlu'nun mobil yaşamı destekleyici hız testleri:

  Bu hafta sizler için Mobil Yaşamı desteklemek adına İstanbul sahil bölgesinde olan birkaç kafeyi gezerek bu kafelerde bulunan mobil hayatı araştırdık. İlk durağımız İstanbul'un güzide semtlerinden biri olan Bebek'ti. Bebek'e gelmişken Bebek Kahvesi'nden başlamayı doğru bulduk ve hemen testlerimize başladık.

  Testlerimizde öncelikle oturduğunuz alanda elektrik prizi var mı ve erişilebilir yerde mi, Wi-Fi şifresi çalışanlar tarafından biliniyor mu ve bağlantının kalitesi gibi genel konular üzerinde durduk.

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #2

  İLK DURAK BEBEK KAHVESİ

  Hava soğuk olduğu için içeride oturmayı uygun bulduk. Oturduğumuz masanın etrafında rahatlıkla erişebileceğimiz elektrik prizleri vardı. Bilgisayarımızı açıp çaylarımızı söyledikten sonra testlerimize başladık. İlk iş gözümüze ilk çarpan garsona Wi-Fi şifresini sorduk ve AFFAN1969 cevabını alararak hemen internet bağlantımızı gerçekleştirdik. Bağlantı testlerimizi https://www.speedtest.net/ adlı web sitesi aracılığı ile tarafsız olarak yaptık. Bebek Kahvesi'nde Test sonuçlarında en yüksek download hızı 8.76Mbps en düşük download hızı 5.78 Mbps olarak, en yüksek upload hızı 0,80 Mbps, en düşük upload hızı 0,74 Mbps olarak karşımıza çıktı.

  Test esnasında aldığımız ekran görüntülerini de sizinle paylaşıyoruz.

  1. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #3

  2. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #4

  3. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #5

  YENİ DURAK MANGERİE

  Bebek Kahvesi'nden ayrılarak yeni durağımız Mangerie'ye gidiyoruz. Güneş ışığı ile güzel aydınlatılmış Mangerie'ye girdiğimizde hemen Foursquare'den yer bildirimi yapıyoruz ve Margerie'nin kampanyası ile karşılaşıyoruz.

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #6

  Hemen bir şeyler sipariş edip testlerimize burada da devam ediyoruz. Elektrik prizleri burada masalara yakın değil ancak oturduğunuz masaya göre bu durum değişiklik gösteriyor. Hemen şifreyi öğrenmek için garsona yöneliyoruz ve şifrenin elifosman olduğunu öğrenip giriş yapıyoruz. Hem anlaşılır hem de basit olması bu noktada biraz avantaj sağlıyor. Gelelim hız testimize : Test sonuçlarında en yüksek download hızı 3.48Mbps en düşük download hızı 3.48 Mbps olarak, en yüksek upload hızı 0,50 Mbps, en düşük upload hızı 0,48 Mbps olarak karşımıza çıktı.

  İlk girişte karşılaştığımız Forsqure kampanyasından bahsetmiştim size. Kampanyada instagram üzerinden çektiğiniz ve #mangerie ile etiketlediğiniz fotoğraflarınızı kartpostal olarak basıyoruz deniyordu. Mangerie den çıkarken bu kartpostallardan biri hesapla birlikte hediye olarak geldi. Çok keyifli bir çalışma olduğunu söylemek gerekiyor. Test sonuçlarımızın ekran görüntülerini paylaşıyoruz sizinle.

  1. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #7

  2. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #8

  3. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #9

  YENİ DURAK BEBEK STARBUCKS

  Şimdi yeni durağımız Bebek Starbucks oluyor. Bildiğiniz gibi tüm Starbucks konseptlerinde Mobil Yaşam için ayrılmış alanlar bulunmakta. Bu alanların dışında bir yerde bilgisayarınızla bir şeyler yapmak isterseniz elektrik prizi bulmak biraz zor.

  Kahvelerimizi ısmarlarken kasada bulunan görevliye hemen WiFi şifresini soruyoruz. WiFi şifresini kendiniz oluşturabilirsiniz yanıtını aldıktan sonra bağlantı için listeden giriş yapıyoruz. İlk bağlantı sırasında uzun süren bir kayıt sürecinden geçiyorsunuz ancak bir kere kayıt oluşturduktan sonra tüm starbuckslarda kendinize ait şifreniz ile giriş yaparak kimseye şifre sormadan internete bağlanacağınız bir şifreye sahip oluyorsunuz. Hız testine başlıyoruz.

  Test sonuçlarında en yüksek download hızı 1.90 Mbps en düşük download hızı 1.70 Mbps olarak, en yüksek upload hızı 0,51 Mbps, en düşük upload hızı 0,48 Mbps olarak karşımıza çıktı.

  1. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #10

  2. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #11

  3. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #12

  BİR DİĞER DURAK SADE KAHVE

  Buradan da ayrılarak yeni test yerimiz olan Sade Kahve'ye geçiyoruz. Sahil kenarında oldukça şirin ve farklı konsepti ile beğenilen bir yer olan Sade Kahve'de elektrik prizleri her 4 masanın ortasında olan direklerin dibinde kullanıma sunulmuş. WiFi bağlantısı olup olmadığını kontrol ediyoruz ve görüyoruz ki şifre sormadan hızlıca bağlanabiliyoruz. Tabi bu müşteriler için en güzel bağlantı yöntemi. Orta Şekerli Türk kahvelerimizi söyledikten sonra hemen hız testlerimize başlıyoruz.

  1. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #13

  2. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #14

  3. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #15

  Test sonuçlarında en yüksek download hızı 8.71 Mbps en düşük download hızı 8.50 Mbps olarak, en yüksek upload hızı 0,57 Mbps, en düşük upload hızı 0,06 Mbps olarak karşımıza çıktı.

  SON DURAK THE HOUSE CAFE

  Son durağımız olan Ortaköy'deki The House Cafe'ye geçiyoruz.

  Garsonlardan birisi yanımızdan geçerken Wi-Fi şifresini istiyoruz. Şifre The House büyük harflerle yazıldığını da belirtiyor garson. Tek sıkıntı ingilizcesi olmayan birisi şifreyi isterse yazmakta zorlanabilir. Hız testlerine geçiyoruz hemen

  1. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #16

  2. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #17

  3. TEST SONUCU

  İstanbul un ünlü mekanlarında internet hız testi #18

  Test sonuçlarında en yüksek download hızı 5.47 Mbps en düşük download hızı 4.99 Mbps olarak, en yüksek upload hızı 0,67 Mbps, en düşük upload hızı 0,67 Mbps olarak karşımıza çıktı.

  Bugün sizim için gittiğimiz tüm yerlerde Mobil Yaşam sizler için destekleniyordu. Evet biliyoruz teknik anlamda yapılabilecek bir çok test var ama biz en makul düzeyde olabilecek kriterler seçerek sizlere bunları sunmak istedik. Bizce mobil yaşama en sınırsız desteği veren yer Sade Kahve çıktı. Yaptığı etkinliklerle ikinci sırada da Mangerie yer alıyor.

  Araştırma: Kerem Bozokluoğlu
  Twitter: @bozokluzade

  Görüş Bildir