Euro
15.4745
0.91%
Dolar
13.6401
1.51%
Altın
795.0750
1.14%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
572.938
-0.67%
4ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 4 C

  Kablosuz internetinize bağlananları bulabilirsiniz

  Kotalı kablosuz internet kullananların en büyük sorunlarından biri izinsiz olarak bağlananlar oluyor. Peki bunu nasıl engelleyeceğiz?
  • 03.11.2014 - 10:11
  Kablosuz internetinize bağlananları bulabilirsiniz

  wifi

  Kablosuz bağlantınızı sizin haberiniz olmadan izinsiz şekilde kullananlar olabilir. Bazen güvenlik şifresini kırıp bazen de sizin şifre koymadığınız durumlarda kablosuz ağınızı sömürüyor olabilirler.

  İNTERNETİNİZ KULLANILIYOR OLABİLİR

  Eğer kotalı internet bağlantısı sahibi iseniz bu tip bir durumda faturalarınızın kabarık olması muhtemel. Ayrıca internet bağlantınızda sık sık kopmalar ve aşırı yavaşlama oluyorsa da sizin haberiniz olmadan internetiniz kullanılıyor olabilir.

  3 YÖNTEMLE TESPİT EDİLEBİLİR

  Bu şekilde bir hırsızlığı tespit etmeniz 3 yöntem ile mümkün. Eğer siz de internet bağlantınızın sizden habersiz olarak kullanıldığından şüpheleniyorsanız bu yöntemlerle durumu tespit edebilirsiniz.

  Modem Işık Kontrolü

  Diğer yöntemler kadar kesin sonuç vermese de etkili bir yol. Eğer modeminizin kablosuz bağlantı ışıkları sürekli yanıp sönüyor ve o anda sizin internete bağlı cihazınız bulunmuyor ise kaçak kullanım olabilir. Fakat telefonunuz dahil tüm cihazlarınız kapalı olduğu bir an olmalı. Bazen bilgisayarlarınız kapalı olsa da cep telefonunuzun kablosuz bağlantı özelliği açıksa modem ışığınız sinyal veriyor olabilir.

  Modem Yönetim Panelinden Bağlı Cihazlar Kontrolü

  Modem yönetim panelinden kontrol yöntemi, modemin wifi ışığını kontrol etme yöntemine nazaran daha doğru sonuç veren bir yol. IP adresi ile modeminize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Bağlı cihazlar, Cihaz listesi veya Ağ bölümünden o anda kablosuz bağlantınızı kullanan cihazları görüntüleyebilirsiniz.

  Who Is On My WİFİ (İnternetimde Kimler Var) Programı

  Who Is On My Wifi programı windows işletim sistemi için geliştirilmiş ücretsiz bir program. Kaçak kullanımı tespit için en etkili ve kolay yöntem denilebilir. Programı indirip bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Scan Now yani Şimdi Tara butonuna bastığınız anda bir liste halinde kablosuz ağınıza bağlı cihazların listesini görebiliyorsunuz.


  Görüş Bildir