Mars'ta gizemli yapı keşfedildi
ensonhaber.com

NASA'nın Mars'a gönderdiği Curiosity uzay aracındaki Mast Camera tarafından 7 Mayıs'ta bir fotoğraf çekildi.

NASA'nın paylaştığı görüntülerde kayanın içine doğru kazılmış bir kapıya benzeyen yapı, görenlerin şaşırmasına yol açtı.

Bilim insanları deprem dedi

Komplo teorisyenleri bu görüntüyü Kızıl Gezegen'deki yaşamın kanıtı olarak ele aldılar fakat bilim insanları görüntünün şaşırtıcı olmadığını Mars'taki depremler sonucu oluştuğunu ve görüntülerde görüldüğü gibi büyük olmadığını belirttiler.

Bilim insanları kapı aralığının solundaki büyük yarığın bölgede sıklıkla meydana gelen kaya çatlama olayını gösterdiğini söylerken ön taraftaki kayanın da açıklıktan düştüğü belirtti.

Reddit'te bazı kullanıcıların iddialarına göre, kayadaki kapı şeklindeki yarık, baskı nedeniyle kesik şeklinde meydana gelen bir kırık olabilir. Bu kırığa neden olabilecek basıncaysa Mars'taki depremlerden biri yol açmış olabilir.

Mars'ta gizemli yapı keşfedildi

Curiosity keşif aracı

Curiosity, NASA'nın Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) misyonunun bir parçası olarak Mars'ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki keşif aracı ve gezgin robottur.

Curiosity keşif robotu, Mars Bilim Laboratuvarı'nın parçası olarak 26 Kasım 2011 saat 15:02 UTC'de Cape Canaveral'dan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17 UTC'de Mars'taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine başarılı bir iniş yaptı. Dünyadan 563.000.000 km'lik bir yolculuktan sonra, aracın inişi hedeflenen Bradbury iniş bölgesinden 2.4 km ötede gerçekleşti.

Aralık 2012'de, Curiosity'nin 2 yıllık misyonu, süresiz olarak uzatıldı. 5 Ağustos 2017'de NASA, aracın inişinin 5. yıldönümünü kutladı. Araç 14 Mart 2019 itibari ile çalışır durumdadır ve Mars üzerinde 2347 sol (2411 Dünya günü) geçirdi.

Mars'ta gizemli yapı keşfedildi

Mars'ı inceleyecek

Keşif aracının hedefleri Mars iklimini ve jeolojisini incelemek, Mars'ta daha önce yaşam olup olmadığını ve su barınabilirliğini araştırmak, gezegen yerleşimine ve ileri zamanlarda insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmak.

Daha farklı aletler taşıyacak Mars 2020 keşif aracı için Curiosity'nin tasarımı temel alındı.

Mars'ta gizemli yapı keşfedildi

ABD Kongresi görüntüyü tartışacak

Fotoğraf, ABD Kongresi 50 yıl aradan sonra ilk kez UFO'lar hakkında açık bir oturum düzenlemeye hazırlanırken ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nin Terörle Mücadele, Karşı İstihbarat ve Silahların Yayılmasını Önleme Alt Komitesi konuyu 17 Mayıs Salı günü tartışacak.

Panel başkanı Andre Carson, "Amerikan halkı, Hükümet ve istihbarattaki liderlerinden, özellikle tam olarak anlamadığımız olası ulusal güvenlik risklerini ciddi şekilde değerlendirmelerini ve bunlara yanıt vermelerini bekliyor ve bunu hak ediyor." dedi.

144 UFO vakasından biri açıklanabildi

ABD Hükümeti geçen yaz 'Tanımlanamayan Hava Olayları' olarak adlandırılan belgelenmiş vakalar hakkında bir rapor yayınladı.

Ulusal İstihbarat Direktörleri 144 UFO vakasını inceledi. Bu vakalardan sadece birini açıklayabildiler.

Mars'ta gizemli yapı keşfedildi