Euro
8.973
-0.03%
Dolar
7.3711
0.04%
Altın
442.35
-0.18%
Borsa
1.552
0%
Bitcoin
215.997
-17.08%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

  NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı, tarihte ilk defa Mars' ta gerçekleşen bir depremin sesini kaydetti.
  • Haber Merkezi
  • 24.04.2019 - 10:44
  • Güncelleme : 24.04.2019 - 12:20
  NASA'nın uzay aracı deprem tespit etti

  NASA'nın geçtiğimiz yıl kızıl gezegen Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı,  Mars'ın yüzeyi ve yer altı yapısını derinden araştırmak için görevlendirildi. Mars'a iner inmez çalışmalara başlayan InSight, öncelikle kızıl gezegenin yüzeyine bir depremölçer indirmiş, ardından da sismometrenin üzerine koruyucu ısı kalkanlarını yerleştirmişti.

  NASA, InSight uzay aracının Mars yüzeyinde kaydettiği bazı ilginç sesleri yayınladı. Bilim insanlarına göre bu sesler, Mars'ta gerçekleşen bir deprem sırasında oluştu.

  NASA, Mars'taki depremin sesini yayınladı VİDEO

  ÇATLAK YA DA METEOR KAYNAKLI OLABİLİR

  BBC'de yer alan habere göre; 6 Nisan'da meydana geldiği belirtilen deprem, Dünya ve Ay'ın dışında uzayda tespit edilen ilk yer sarsıntısı oldu. Bilim insanları, sarsıntının gezegenin katmanlarındaki bir çatlaktan ya da bir meteor çarpmasından kaynaklamış olabileceğini söylüyor.

  NASA nın uzay aracı deprem tespit etti #1

  SİSMOLOJİK VERİ TOPLUYOR

  InSight uzay aracı Mars'a, geçen kasımda inmişti. InSight, Mars'ın yüzeyi ve yer altı katmanlarındaki sismolojik hareketlerle ilgili veri topluyor. Dünya'nın iç katmanlarındaki sarsıntılarla kıyaslanacak bu verilerin, iki gezegenin nasıl farklı şekilde oluştuğuna ışık tutması bekleniyor.

  AY'IN YÜZEYİNDEKİ SARSINTILARA BENZİYOR

  Araştırmanın İngiltere ayağının sorumlusu Prof. Tom Pike, "Deprem bir ya da iki büyüklüğünde. Uzaklığı da 100 km civarında olabilir. Kesin veriler yok ama böyle olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

  NASA nın uzay aracı deprem tespit etti #2

  Mars'taki depremin, Apollo'nun sensörlerinin Ay'ın yüzeyinde tespit ettiği sarsıntılarla benzerlik gösterdiğine dikkat çekiliyor.

  ÇOK AZ KİŞİ HİSSEDEBİLİR

  Dünya'da meydana gelen bir ya da iki büyüklüğündeki sarsıntıları çok az kişinin hissedebileceği belirtiliyor. Bilim insanları şimdi düşük frekanslı sensörün 14 Mart, 10 ve 11 Nisan'da kaydettiği üç diğer sinyali inceliyor. Ancak bu sarsıntıların, 6 Nisan'da meydana gelenden daha düşük çaplı olduğu belirtiliyor.

  NASA nın uzay aracı deprem tespit etti #3

  PROJE İKİ YILDA TAMAMLANACAK

  InSight projesinde görevli uzmanlar, gerçek bir sismik hareketten emin olamadıklarını vurguluyor. Ancak uzmanlar, projenin yaklaşık iki yılda tamamlanacağına dikkat çekerek; bu süre içinde Mars'ta daha güçlü sinyaller kaydetme ihtimalleri olduğunu söylüyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir