Petrol
98.14
0.76%
Euro
18.569
0.84%
Dolar
17.9602
0.51%
Altın
1.034
0.41%
Borsa
2859
1.05%
Bitcoin
440.302
5.56%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  Radyasyona karşı sütlü keçiboynuzu

  Radyasyona karşı sütlü keçiboynuzu

  Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, sütle birleştirilen keçiboynuzunun çocukların gelişimine katkısının yanı sıra radyasyona karşı koruyucu etkisi bulunduğu tespit edildi.
  • AA
  • 25.02.2015 - 15:56

  Radyasyona karşı sütlü keçiboynuzu #1

  Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonu, televizyon, kablosuz internet ve diğer elektromanyetik cihazlar vasıtasıyla insanların aşırı derecede nükleer saldırıya maruz kaldığını söyledi.

  Bu durumun, insanlarda birçok hastalık ve olumsuzluklara yol açtığının bilimsel olarak da saptandığına dikkati çeken Çağlar, radyasyona karşı "kalkan" olabilecek tedbirler alınması gerektiğini anlattı.

  RADYASYONDA SÜTÜN ETKİSİ BİLİNİYORDU

  Sütün, radyasyona karşı en iyi koruyucu olarak bilindiğini dile getiren Çağlar, şöyle konuştu: "Radyasyonun yoğun olduğu yerlerde ve kimyasal işlerde çalışan kişilere süt ve yoğurt verilerek mesleki hastalıklardan korunma yoluna gidildiğini biliyorduk. Şimdiye kadar süt ve süt ürünlerinin radyasyona karşı en büyük koruyucu, ilaç olduğu bilinen bir gerçekti.

  KEÇİBOYNUZU VE SÜT

  Keçiboynuzu, radyasyona karşı mükemmel bir koruyucu. Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümünde, son olarak hazırlanan bir projede keçiboynuzu sütle birleştirildi. Öğrencimiz Nermin Özge Bilge'nin geliştirdiği ürün, özellikle ailelerin büyük ilgisini çekti. Sütle birleştirilen keçiboynuzu, çocukların gelişimindeki katkısının yanı sıra onları radyasyona karşı da koruyor."

  ÇİFT ETKİLİ BİR İLAÇ

  Radyasyondan daha çok çocukların ve ileri yaşlardaki kişilerin etkilendiği bilgisini veren Çağlar, bunun neden olabileceği riskleri bertaraf edebilmek için sütün keçiboynuzuyla tüketilmesini önerdi. Çağlar, süt ve keçiboynuzunun, radyasyona karşı çift etkili bir ilaç olacağını sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir