Euro
15.6159
0.23%
Dolar
13.8261
0.21%
Altın
789.77
0.06%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
722.500
0.57%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Ressam robot Ai-Da, Mısır'da gözaltına alındı

  Dünyanın ilk robot ressamı olarak bilinen Ai-Da, casusluk yaptığı gerekçesiyle Mısır'da göz altına alındı. Neyse ki sorun, çok büyümeden tatlıya bağlandı.
  • Haber Merkezi
  • 21.10.2021 - 12:12
  • Güncelleme : 21.10.2021 - 14:18
  Ressam robot Ai-Da, Mısır'da gözaltına alındı

  Yapay zeka teknolojisiyle donatılmış robotlar, günümüzde her alanda karşımıza çıkmaya başladı. Bu robotlardan biri de dünyanın ilk ressam robotu Ai-Da.

  Ai-Da, yapay zeka sayesinde resim yapabiliyor, nesneleri şekillendirebiliyor, hareket ettirebiliyor, göz kırpabiliyor ve konuşabiliyor.

  Gözlerindeki kameralar sayesinde gördüklerini kopyalayabilen robot, yapay zeka sayesinde kollarıyla portreler oluşturabiliyor.

  MISIR'DA GÖZALTINA ALINDI

  Ai-Da ve robotun geliştiricisi Aidan Meller, Giza Piramitleri'nde düzenlenecek bir etkinlik için robot ile birlikte Kahire'ye gitti. Robotun varlığından habersiz olan havalimanı görevlileri, Ai-Da'yı gözaltına alarak incelemek istedi.

  aida

  "CASUS MUAMELESİ YAPILDI"

  İngiliz basınına konuşan Meller, "Kahire’ye indikten sonra durdurulduk. Ai-Da'nın gözlerinde kamera olduğu için gözlerini sökmemi istediler. Ancak robotun gözleri sayesinde resim yapabildiğini ve sökemeyeceğimi belirttim. Ai-Da'ya güvenlik sorunu olarak bakıp, casusluk için kullanıldığından şüphelendiler." dedi.

  Olayın aslını çok sonradan anlayan havalimanı görevlileri, İngiltere ile Mısır arasında yaşanacak olası bir diplomatik krizi çözerek konuyu tatlıya bağladı.

  aida

  2017'DE GELİŞTİRİLMEYE BAŞLANDI

  Oxford Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi'nden programcılar, robotik uzmanları ve psikologlardan oluşan bir ekip, 2017 ve 2019 arasında Ai-Da'yı geliştirdi.

  Robot, adını ilk bilgisayar programcılarından biri olarak kabul edilen matematikçi Ada Lovelace'den ve yapay zekanın İngilizce kısaltması AI'dan alıyor.

  İlk sergisinde 1 milyon doların üzerinde satış yapan Ai-Da, oldukça yoğun ilgi görüyor.

  aida

  aida

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir