Petrol
95.97
1.11%
Euro
18.3255
0.46%
Dolar
17.9622
0.28%
Altın
1.026
0.30%
Borsa
2771
0.00%
Bitcoin
427.245
3.22%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Türklerin akıllı telefonlarda aradığı özellikler

  Türklerin akıllı telefonlarda aradığı özellikler

  Araştırma şirketi BAREM, OPR teknoloji paneli verileriyle pazar dinamiklerine yönelik deneyimlerini bir araya getirerek Türkiye’deki mobil teknoloji kullanımına ait verileri ortaya koydu.
  • 02.02.2015 - 11:40

  telefon

  BAREM tarafından gerçekleştirilen araştırmada, akıllı telefonların artık neredeyse bilgisayar olarak kullanıldığı görülüyor.

  AKILLI TELEFONLAR PARAYI HAK EDİYOR

  Bu nedenle tüketiciler başlangıçta akıllı telefonlara ödedikleri meblağın çok yüksek olduğunu düşünseler de kullanım sırasındaki performansının bu parayı hak ettiğine karar veriyorlar.

  'ALO DESİN YETER' GERİDE KALDI

  Akıllı telefonlar artık sadece konuşmak ve mesajlaşmak değil, internet, eğlence, iş takibi, sosyal medya gibi birçok alanda da kullanılıyor.

  TELEFON ALIRKEN 3 ÖZELLİK

  Tüketiciler, telefon alırken 3 temel özelliğe dikkat ediyor; estetik, ekran boyutu ve işletim sistemi. Kullanıcılar, tuş sayısını estetik algı içinde tanımlıyor ve çoğunlukla az tuşlu telefon tercih ediyor. Piyasada adet olarak satılan cep telefonlarının yüzde 90,9’u dokunmatik.

  DERS, KİTAP VE  SOSYAL MEDYA

  Akıllı telefon kullanıcıları artık ders çalışma, kitap okuma, sosyal medya kullanımlarını telefondan yapıyor. Özellikle gençler büyük ekranlı telefonları tercih ediyor. İşletim sistemlerinde ilk tercih yüzde 74,4 ile Android olurken, IOS haricinde işletim sistemlerinde bir tekelleşme olduğu da görülüyor. Son teknoloji ürünü olan 4G Network sistemi de 10 telefondan 2’sinde yer alarak kullanıcıya ulaşıyor.

  KAMERA TERCİH SEBEBİ

  Farklı uzmanlık alanlarında araştırmalar yapan BAREM, tüketicilerin cep telefonu alırken dikkat ettiği özelliklerden birinin de kamera çözünürlüğü olduğunu söylüyor.

  SELFİE VE GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA

  Özellikle sosyal medya kullanımının artması ile tüketiciler her an her yerde kalitesi yüksek fotoğraflar çekip anında paylaşmak istiyor. Bunun yanı sıra “Selfie” modası ve görüntülü konuşma olanağı nedeniyle arka kamera kadar olmasa bile ön kameranın da yüksek çözünürlükte fotoğraf çekebilmesi önemseniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir