Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.869
1.44%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  Yazılım dünyasında devrim yaratacak sistem: PLINY

  Yazılımcıların hayatlarını kazanmak için yazdıkları kodları çok kısa sürede hazır hale getiren bir sistem geliştiriliyor.
  • 11.11.2014 - 06:00
  Yazılım dünyasında devrim yaratacak sistem: PLINY

  Yazılım dünyasında devrim yaratacak sistem: PLINY #1

  Pentagon destekli, ileri teknoloji savunma projeleri ile ilgilenen DARPA çok özel bir çalışmaya destek oluyor. Dünyanın ilk ansiklopedisini yazdığı varsayılan Pliny the Elder adlı Romalı filozof ve yazarın adını alacak olan PLINY projesi, kod yazılımcıların hayatını değiştirmeyi planlıyor. PLINY bir kısmı yazılmış olan kod satırlarını otomatik olarak tamamlıyor.

  TEK TIKLA YAZILIM HAZIR OLACAK

  Aynen akıllı telefonlardaki auto-complete sistemine benzer bir yapıyı kullanan PLINY, depolanan terabyte'larca açık kaynak kodu kullanacak, yazımı çok uzun süre alacak programların kod satırlarını kısacık bir sürede tamamlayacak. RICE Üniversitesi'nin asistan profesörü Swarat Chaudhuri ve ekibinin çalışmasının işe yaraması için yazılımcının belli bir sayıdaki kod satırını hazırlaması yeterli oalcak.

  Chaudhuri'nin dediğine göre belli bir kod satırı hazırlanmış olan yazılımın çalışır hale gelecek yapıya ulaşması sadece tek bir tıklamaya bakacak.

  PLINY NASIL ÇALIŞIYOR

  PLINY'ın çalışma prensibi ise aşağı yukarı şu şekilde işliyor; belli bir kısmı hazır olan kodların geri kalanı olasılık hesapları ile tahmin ediliyor, eksik olan kodların hangileri olabileceği ya da hangi kod satırları eklenirse yazılımın işe yarar hale geleceği hesaplanıyor. PLINY gereksiz gördüğü kod satırlarını siliyor, gerekirse yerine farklı satırlar yerleştiriyor. Kısa süre içerisinde ise arzu edilen program kullanılabilir hale geliyor.

  RICE Üniversitesi önümüzdeki 4 yıl boyunca bu proje üzerinde çalışacak. Pentagon'un DARPA kolu ise projeye tam tamına 11 milyon dolar bağış yapıyor.


  Görüş Bildir