Petrol
77.37
-0.03%
Euro
19.6083
0.10%
Dolar
18.6508
0.09%
Altın
1.071
0.02%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
319.093
-1.07%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Yeni kimlik tanımlama sistemi, kemiklerinizin sesini dinliyor

  Yeni geliştirilen sistem, kemiklerinizin sesini dinleyerek kimliğinizi tespit edebiliyor.
  • Haber Merkezi
  • 13.11.2019 - 17:29
  Yeni kimlik tanımlama sistemi, kemiklerinizin sesini dinliyor

  Parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik tanımlama teknikleri, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere hemen hemen her alanda karşımıza çıkıyor. Bilim insanları ise bu tanımlama sistemlerine sürekli yenilerini ekliyor. Yeni geliştirilen bir sistem ise kemiklerinizin sesini dinleyerek kimlik tespiti yapabiliyor.

  Güney Kore'de bulunan Elektronik Haberleşme Araştırma Enstitüsü 'ndeki (ETRI) araştırmacılar, eklem sertliği ve kemiklerin ağırlığı gibi verilerin her insanda farklı olduğunu ve bu sayede ses titreşimlerinin de benzersiz olduğunu ortaya çıkardı.

  kemik

  ETRI araştırmacılarından Joo Yong, ''İnsan vücudunu, benzersiz bir şekil ve malzeme bileşimine sahip bir müzik aleti olarak düşünebilirsiniz. Geliştirdiğimiz yeni teknoloji, belirli bir vücut parçasını titreştirerek vücutta yayılan sesi dinliyor. Bu sayede insanların anatomik ve biyomateryal özelliklerinin bir haritası çıkarılarak kimlik tespiti yapılabiliyor.'' ifadelerini kullandı.

  TEST EDİLİYOR

  Yeni geliştirilen kimlik tanımlama teknolojisi, şu anda 50'den fazla test aşamasından geçiriliyor. Kesin sonuçlar ile henüz çok erken olsa da Joo Yong, bu sistemin en az parmak izi kadar başarılı olduğunu söyledi.

  biyometri

  DİĞER SİSTEMLERDEN DAHA GÜVENLİ

  Joo Yong, sözlerine şöyle devam etti: ''Şu anda kullanılan parmak izi, yüz ve iris tanımlama gibi sistemler, aslında pek güvenli değil. Saldırganlar bu özelliklerinizi kopyalayarak kötü amaçlar için kullanabilir.  Ancak bizim sistemimiz, insan vücudu içindeki yapısal özellikleri kullanıyor ve bu nedenle herhangi bir şekilde kopyalanması imkansız.''

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  Görüş Bildir